Větší problém než fake news je informační monopol Facebooku a Googlu, říká Balšínek

Větší problém než fake news je informační monopol Facebooku a Googlu, říká Balšínek
Domov

Echo24

„Za větší problém než fake news považuji informační monopol Facebooku a Googlu. A částečně technologicky Amazonu a Applu,“ řekl v pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu zakladatel a šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek. Nabízejí svým klientům takové ceny, že klasická média, bez výjimky všechny, jim v tom nejsou schopny konkurovat. Problematiku fake news považuje Dalibor Balšínek za „naprosto přehnanou“.

„Je to nebezpečné z toho důvodu, že oni (Facebook, Google...) mají plnou pusu o menšinách, politické korektnosti (...), neustále nás chtějí vychovávat. A vedle toho udělají obchod, jsou schopni omezit informace v Rusku, Číně, Saúdské Arábii – to je největší nebezpečí,“ říká Dalibor Balšínek (viz video) v rozhovoru s Barborou Tachecí. V médiích se podle něj výrazně změnily podmínky, což je vidět právě na dominantním postavení Facebooku a Googlu, kteří „úplně zničily trh a média v podstatě nemají žádný příjem“.

Pokud jde o fake news, Dalibor Balšínek si myslí, že si z toho spousta lidí udělala byznys, včetně různých neziskovek. Tím ale současně poskytly dotyčným serverům obrovskou marketingovou podporu.  

Ohledně svobody slova v České republice Dalibor Balšínek míní, že by nám na Západě mohli závidět. „Protože tam ten tlak je mnohem, mnohem větší, ze strany liberální levice. Mě to šokuje,“ dodává. Demokracie je podle něj jen jedna, bez přívlastků, jako třeba liberální demokracie, která dnes představuje převažující tón v mediálním mainstreamu, třebaže to populace vnímá úplně jinak. Echo24 je jasně jediné konzervativní pravicové médium, které jde jasně proti tomuto trendu, zdůrazňuje Dalibor Balšínek.

„Byť je Echo24 konzervativní, žijeme stále atmosférou 90. let. Myslím, že stejně jako tehdy by lidé mezi sebou i dnes měli mluvit a neuzavírat se do bublin. Echo není žádným ghettem. Je to pro mě srdeční záležitost. Mám nejmenší tým, který jsem kdy řídil, dělám to celé v extrémních podmínkách, v podstatě v bytě a v nesrovnatelně nižším komfortu než kdekoli jinde. Ale jsem s tím ztotožněný,“ vysvětluje Dalibor Balšínek.

Média, jež Dalibor Balšínek opustil, podle svých slov sleduje, ale nikoli systematicky.  Jakékoliv uzavírání je nebezpečné pro každého. Člověk musí sledovat, co se okolo něj děje, dodává v rozhovoru v pořadu osobnost Plus.