ČSSD se ve vládě líbí. Ani demonstrace a Babišovy problémy s ní nepohnuly
Vláda ANO s ČSSD
Nedělní demonstrace na pražské Letné nezmění postoj sociální demokracie zůstat ve vládě. Podle předsedy strany Jana Hamáčka nadále platí rozhodnutí usnesení předsednictva strany z minulého pátku. Odchod z vlády by pro ČSSD znamenal ve chvíli, kdy by hnutí ANO nedodrželo koaliční smlouvu nebo kdyby nedošlo ke jmenování nového ministra kultury.
Nedělní čtvrtmilionový protest na Letné byl zaměřený proti vládě Andreje Babiše, ve které sedí hnutí ANO spolu se sociální demokracií. V menší míře mířily některé transparenty právě na socialisty, podle kterých jen strana dělá fíkový list pro Babišovo vládnutí. Sociální demokraté však neplánují na středeční hlasování o nedůvěře vládě žádný protest. „My jsme jasně řekli, že platí koaliční smlouva. Předsednictvo sociální demokracie rozhodlo, že budeme ve vládním projektu pokračovat za jasně stanovených podmínek. Nepředpokládám, že by se tedy něco měnilo na stanovisku sociální demokracie před středečním hlasováním,“ řekl po jednání vlády předsedy strany Jan Hamáček.
Předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka pak připomíná, že strana si své působení ve vládě odhlasovala v referendu v minulém roce. „Nedělní demonstraci neberu na lehkou váhu. Transparenty proti ČSSD mě netěší, protože vytlačují sociální demokracii z prostoru demokratických stran. A to neodpovídá realitě. Náš vstup do vlády potvrdila před rokem v referendu většina členů. A to je rozhodnutí, které naše vedení ke koaliční spolupráci zavázalo,“ řekl pro Echo24 poslanec Jan Chvojka.
Pro sociální demokracii tak platí, že z vlády by se rozhodla odejít pouze při porušení podmínek, na kterých se shodli členové předsednictva minulý pátek. Patří mezi ně nezávislost justice, vyšší příjmy do státního rozpočtu, vyřešení demise ministra kultury Antonína Staňka či obsažení věcí z koaliční smlouvy ve státním rozpočtu.
Předsednictvo strany však nebylo jednotné. Členové z Ústeckého kraje navrhli, aby se hlasovalo o odchodu z vlády. Z celkem přítomných 41 členů hlasovalo deset pro odchod, deset se zdrželo a 21 členů vládnutí s Andrejem Babišem podpořilo. Další skoro dvacítka členů na jednání nedorazila.
Šéf pražské sociální demokracie a člen předsednictva Petr Pavlík dodává, že problém by byl i při zvolení nominanta SPD Michala Semína do Rady České tiskové kanceláře. „ČSSD by neměla naskakovat na neupřímné výzvy opozice, ani apely organizátorů demonstrací a plnit jim přání, která nejsou schopni sami prosadit. Pokud se strana rozhodne z vlády odejít, musí to být kvůli konkrétním důvodům typu zvolení Semína do rady ČTK nebo nejmenování nového ministra kultury,“ řekl pro Echo24 Petr Pavlík.
Výměna ministra kultury
Předsednictvo strany ČSSD je Hamáček ochotný svolat znovu, pokud do konce června nedojde ke jmenování nového ministra kultury. Současného šéfa resortu Antonína Staňka drží prezident Miloš Zeman i přes podanou demisi v úřadu. Kandidát na nového ministra Michal Šmarda se má se Zemanem setkat tento týden.
Předpokládanou změnu na ministerstvu kultury však čekají už i komunisté, podle kterých k odvolání Staňka dojde. Podle předsedy strany Vojtěch Filipa jsou tři týdny po přijetí návrhu na odvolání přijatelné. Další prodleva by však znamenala problém i pro KSČM. „Já to považuji za špatné, když se to neděje podle ústavních pravidel, a tady už jsem ochoten to říct i panu prezidentovi Zemanovi rovnou,“ řekl Filip.