Vstřícná Evropa. Sňatky homosexuálů umožňuje 25 zemí, 16 z nich je v Evropě

Registrované partnerství ve světě

Vstřícná Evropa. Sňatky homosexuálů umožňuje 25 zemí, 16 z nich je v EvropěNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 25 zemí, z toho 16 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Nově budou moci od 9. ledna vstupovat do manželství i homosexuální páry v Austrálii, ukazují statistiky ČTK.

V dalších zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například v určitých státech Mexika. Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. Česká republika uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. První postsovětskou zemí, která povolila alespoň registrované partnerství, se v roce 2014 stalo Estonsko.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily homosexuální sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska, které umožňuje registrované partnerství), Lucembursko, Irsko (po referendu), Finsko, Německo a Malta. V Rakousku budou moci homosexuálové uzavírat manželství od roku 2019. Zákony, které to dosud zakazovaly, označil loni v prosinci ústavní soud za diskriminační. Slovinsko naopak v roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů v referendu odmítlo.

Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 je povolila jako první latinskoamerická země), Brazílie, Bolívie, Kanada, Nový Zéland, Uruguay, USA a nově i Austrálie. Tam se nejprve pro sňatky homosexuálních párů vyslovili Australané v listopadovém referendu (souhlas vyslovilo skoro 62 procent zúčastněných voličů). Počátkem prosince zákon umožňující homosexuálům uzavírat manželství schválil parlament a 8. prosince zákon podepsal guvernér Peter Cosgrove.

V roce 2006 uzákonila homosexuální sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe má podle odhadů organizací na ochranu práv homosexuálů 34 zemí zákony, které zakazují či trestají homosexualitu.

V USA rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbičkami Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance muselo od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, poslední z nich tak učinil v roce 2016. Rozhodnutí soudu se netýká indiánských rezervací.

Loni v květnu podpořil manželství párů stejného pohlaví ústavní soud na Tchaj-wanu, který se tak stane první asijskou zemí, kde budou sňatky osob stejného pohlaví legalizovány. Nejvyšší justiční orgán nařídil změnu příslušných zákonů, kterou musí vláda provést do dvou let.

Čtěte také: Setkal se s homosexuály, ale tradiční rodina zůstává pro Pavla Fischera prioritou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články