1 Registrované partnerství ve světě

Vstřícná Evropa. Sňatky homosexuálů umožňuje 25 zemí, 16 z nich je v Evropě

NOVÉ

Témata: ,

Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 25 zemí, z toho 16 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Nově budou moci od 9. ledna vstupovat do manželství i homosexuální páry v Austrálii, ukazují statistiky ČTK.

V dalších zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například v určitých státech Mexika. Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. Česká republika uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. První postsovětskou zemí, která povolila alespoň registrované partnerství, se v roce 2014 stalo Estonsko.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily homosexuální sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska, které umožňuje registrované partnerství), Lucembursko, Irsko (po referendu), Finsko, Německo a Malta. V Rakousku budou moci homosexuálové uzavírat manželství od roku 2019. Zákony, které to dosud zakazovaly, označil loni v prosinci ústavní soud za diskriminační. Slovinsko naopak v roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů v referendu odmítlo.

Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 je povolila jako první latinskoamerická země), Brazílie, Bolívie, Kanada, Nový Zéland, Uruguay, USA a nově i Austrálie. Tam se nejprve pro sňatky homosexuálních párů vyslovili Australané v listopadovém referendu (souhlas vyslovilo skoro 62 procent zúčastněných voličů). Počátkem prosince zákon umožňující homosexuálům uzavírat manželství schválil parlament a 8. prosince zákon podepsal guvernér Peter Cosgrove.

V roce 2006 uzákonila homosexuální sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe má podle odhadů organizací na ochranu práv homosexuálů 34 zemí zákony, které zakazují či trestají homosexualitu.

V USA rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbičkami Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance muselo od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, poslední z nich tak učinil v roce 2016. Rozhodnutí soudu se netýká indiánských rezervací.

Loni v květnu podpořil manželství párů stejného pohlaví ústavní soud na Tchaj-wanu, který se tak stane první asijskou zemí, kde budou sňatky osob stejného pohlaví legalizovány. Nejvyšší justiční orgán nařídil změnu příslušných zákonů, kterou musí vláda provést do dvou let.

Čtěte také: Setkal se s homosexuály, ale tradiční rodina zůstává pro Pavla Fischera prioritou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.