Vykořenění je vždycky epičtější. Staříci na cestě mstitelů

Vykořenění je vždycky epičtější. Staříci na cestě mstitelůEchoprime
Homepage

Echoprime

Jiří Peňás

Dva staří muži, muklové, se vydávají na poslední cestu, cestu mstitelů. Jsou spojeni osudem, vůlí a slabým tělem. Jejich obětí má být dožívající stařík, kdysi nelítostný prokurátor, dnes nehybná troska. Pomsta se blíží… Stalo se to však jen ve filmu Staříci, o kterém tu řekneme, že je to malý velký film. Jeho autory je dvojice mladíků (středního věku) Martin Dušek (režisér) a Ondřej Provazník (scenárista). Jeden Severočech, druhý ze Žižkova.

Jak k vám to téma přišlo?

Dušek: Začalo to, když jsme někdy v roce 2005 společně natáčeli dokument Poustevna, das ist Paradies z prostředí Šluknovského výběžku. Tam je postava paní Váňové, neodsunuté Němky: vzala si Čecha, pracovala v dílně na umělé květiny. A ta nás seznámila s jistým panem Mrázem, ve Stařících zůstalo jeho jméno. To byl bývalý ředitel té malé fabriky na umělé květiny, teď už osmdesátník. A on byl komunista. Ale komunista zarytý, přesvědčený, skálopevný, nic s ním nehnulo, žádná historická fakta, žádné zločiny. Měl doma dokonce takový rudý koutek, zasedačku stranického výboru, kterou si přenesl domů z té fabriky, když tam na konci 80. let končil. A tak nás s Ondřejem napadlo, že by bylo zajímavé natočit film z prostředí takto nastavených lidí. A že by to mohl být thriller, kde by skupina mladých lidí, antikomunistů, takového bolševika unesla a někde ho držela a pak nad ním udělala soud, jako že by ho třeba i chtěla pověsit nebo tak. To byl náš prvotní nápad. Pak nám to přišlo pitomé…

Provazník: Potom se v médiích objevila ta skutečná historka, o Pravomilu Raichlovi, který se opravdu nejspíš chystal zabít prokurátora Karla Vaše. Tehdy za mnou Martin přišel s tím, že by to byl výborný dokument, a já řekl, pojďme to udělat jako hraný film.

Pravomil Raichl umřel ovšem v roce 2002, v osudný den 25. února…

Provazník: Ano, ale o jeho úmyslu se pomstít se začalo psát až po několika letech. My jsme se tehdy vzdalovali od té původní ideje, že by to byl soud nad komunistou, spíš jsme se přikláněli k tématu pozdní spravedlnosti, kterou vykonají někdejší oběti komunistické zvůle.

Celý rozhovor Jiřího Peňáse o filmu Staříci s režisérem Martinem Duškem a scenáristou Ondřejem Provazníkem si můžete přečíst na EchoPrime nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo.

Foto:

pouták

 

Související články