1 první zvukové záznamy

Poslechněte si nově nalezené nahrávky procesu se Slánským

, AUDIO

Témata: , ,

Národní archiv zpřístupnil první z nově nalezených zvukových záznamů z politického procesu s Rudolfem Slánským. Digitalizováno bylo prozatím několik dnů procesu. Zpřístupněné záznamy obsahují výpovědi několika účastníků procesu.

Národní archiv zpřístupnil první digitalizované záznamy z materiálů, k jejichž překvapivému nalezení došlo před více než měsícem ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. Nalezl je tam náhodou správce konkurzní podstaty. Podle historiků není zřejmé, odkud se filmové pásy do středočeského areálu dostaly. Jeden z pracovníků, kteří továrnu před lety likvidovali, tvrdí, že si záznamy na místě odložil a činí si na ně nárok.

Nalezené bedny obsahovaly různorodé materiály – negativy obrazu a zvuku, duplikační kopie, magnetofonové pásky, kombinované kopie a také přefocené kopie archivních dokumentů z provenience ÚV KSČ. O existenci materiálu z procesu se Slánským odborníci podle ředitele Národního archivu Michala Breganta dlouho spekulovali, respektive tušili, že je někde schovaný. Do továrny se krabice dostaly pravděpodobně záhy po revoluci v roce 1989 a zůstaly v ní ukryté 29 let. O nálezu jsme podrobněji informovali zde.

V zpřístupněných záznamech zazní výpovědi tehdejšího ministra zahraničí Vlada Clementise, dřívějšího účastníka čistek odstraňujících demokratické diplomaty, který byl nakonec sám odsouzen k trestu smrti v procesu s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“. Dále byly zveřejněny výpovědi pracovníka kanceláře prezidenta republiky Ludvíka Frejky či tehdejšího tajemníka ÚV KSČ Josefa Franka.

Další nahrávky obsahují výpovědi svědka Vojtěcha Jančíka, znalců Jana Součka a Josefa Čekala či prokurátora Josefa Urválka.

Digitalizované zvukové nahrávky si můžete poslechnout zde.

Proces se Slánským je znám pod delším úředním názvem Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského. Sedmadvacátého listopadu 1952 v jeho rámci padl rozsudek smrti nad bývalým generálním tajemníkem Ústředního výboru KSČ Rudolfem Slánským a dalšími 10 členy vedení údajného protistátního centra. Zinscenovaný proces vedený na nátlak sovětské strany, zejména Josifa Stalina, nesl výrazně antisemitský podtext. Obvinění byli prokuratorou popsáni jako nepřátelé československého lidu a sionističtí, buržoazně nacionalističtí zrádci.

Čtěte dále: Vycházíte vstříc imperialistům. Mladí komunisté kritizují KSČM kvůli Babišovi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.