OBRAZEM: Jak to vypadá na vltavské náplavce: „Covid už jsem měl, chci si trochu užít“
PRAŽSKÁ NÁPLAVKA NA FOTKÁCH
Stovky lidí v hloučcích, alkohol v ruce a respirátory zavěšené na uchu. Tak vypadala v posledních dnech pražská náplavka, kam se lidé vydali užít příjemné jarní teploty. Většina návštěvníků nedodržovala platná protiepidemická nařízení, hříšníky vyřešila policie ve většině případů domluvou. Vládní představitelé vidí ve venkovním shlukování lidí velké riziko – pokud se lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu“, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) zhoršení koronavirové situace.
Ani občasné přeháňky nehnuly se skupinami lidí na pražské náplavce. I k večeru jich byly na místě stovky, zpravidla se jednalo o mladé popíjející. Nemalou část návštěvníků tvořili cizinci, kteří si chtěli užít teplejší počasí před víkendovým ochlazením.
Někteří z nich přiznali, že si jsou vědomi rizika. „Od té doby, co jsem dorazil do Prahy na studijní pobyt, jsem si neužil z Česka skoro nic. Všechno bylo od začátku zavřené, se spolužáky se znám prakticky jen přes Zoom. Skoro všichni už prodělali nemoc, proto jsem si řekl, že přinejmenším od nich se asi nenakazím,“ řekl na dotaz redakce Brandon ze Spojených států.
Americký student patřil k těm opatrnějším – celá jeho skupina kamarádů, rovněž cizinců, měla nasazené respirátory, které sundávali jen ve chvíli, když se chtěli napít. Valná většina návštěvníků ovšem neměla nasazené ani roušky, o rozestupech rovněž nemohla být řeč. Z dotázaných vypadávaly vesměs stejné argumenty – už prodělali nemoc, byli frustrovaní z nekonečného a zmateného lockdownu nebo měli pocit, že pandemie už stejně slábne a v Praze není situace tak dramatická. Náplavku si oblíbili především díky její dostupnosti a fotogeničnosti. Na jiná místa v periferiích Prahy se jim dle svých slov cestovat nechce, do vzdálenějších destinací nemohou zase cestovat kvůli uzavřeným okresům.
Respirátory si mnozí nasadili až ve chvíli, když se k nim začali blížit policisté za doprovodu služebních vozů. „Žádáme vás o dodržování opatření. V opačném případě svým chováním ohrožujete ostatní a sebe vystavujete riziku postihu,“ zaznělo opakovaně z megafonů. Hříšníky s nezakrytými dýchacími cestami policisté v drtivé většině případů vyřešili domluvou a bez jakéhokoliv většího odporu. Jakmile se ale ochránci zákona vzdálili, šly respirátory a roušky dolů.
Řada lidí zůstala na náplavce nedaleko Rašínova nábřeží až do „zavíračky“, tedy do 21. hodiny. Oproti středečnímu večeru nedošlo k žádným menším konfliktům a většina návštěvníků odešla z promenády ještě předtím, než začala policie vyzývat k odklizení místa. „Jménem zákona vás vyzývám k okamžitému opuštění těchto prostor, jinak proti vám bude proveden služební zákrok s použitím donucovacích prostředků,“ hlásila opakovaně policie, když upozorňovala na to, že po dvacáté první hodině platí kvůli vládním opatřením zákaz vycházení.
Část lidí se jen přesunula nahoru na chodník, kde chvíli ještě popíjela, zatímco policejní vozy udělaly pár koleček na náplavce. Tam už zůstaly jen vypité lahve alkoholu a prázdné kelímky.
Strážníci za čtvrteční den zaznamenali skoro 900 porušení mimořádných opatření. Ve 20 případech uložili pokuty a 125 porušení oznamovali správním úřadům, řekla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. Nejvíce porušení, a to přes 800, se týkalo nenošení ochrany dýchacích cest. Strážníci také řešili případy nedovoleného shlukování nebo pití alkoholu na veřejnosti.
Vládní představitelé vnímají shlukování lidí jako velké riziko, obzvlášť v době, kdy pandemie koronaviru zpomaluje. Pokud se lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu“ a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie covidu-19 zase zhorší.
,,Pražany vidím z okna své pracovny,“ řekl ministr Blatný ve čtvrtek. ,,Nejde o to, že někdo chodí, nebo nechodí na náplavku. Jde o to, aby tam šel s respirátorem,“ vysvětlil. Také uvedl, že v řadě dalších velkých měst je situace stejná: ,,V žádném případě to neznamená, že by na tom byli Pražané hůř nebo že by byli horší než ostatní.“
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že problémem není, že lidé vyrazili ven, ale že se shlukují a nezakrývají si dýchací cesty. Ministr i představitelé policie uvádějí, že ve zvýšených kontrolách opatření budou policisté pokračovat.
Poslanec Marek Benda (ODS) to spojoval se zákazem cestování mezi okresy, protože lidé nemohou opustit Prahu. „Když s tím nic neuděláme, tak tito lidé, kteří se neumějí chovat ve svém vlastním městě, pojedou do celé země a tam se budou chovat úplně stejně,“ řekl ministr. Přirovnal to k zimní situaci v Krkonoších.
O umožnění cest Pražanů alespoň do středočeských okresů Praha-západ a Praha-východ žádali ministerstvo vnitra v minulých dnech zástupci hlavního města. To odmítlo s odvoláním na stanovisko právě ministra zdravotnictví.