Žluté vesty vyšly ve Francii potřinácté do ulic. Demonstrantovi utrhl policejní granát kus ruky

Protest žlutých vest

Žluté vesty vyšly ve Francii potřinácté do ulic. Demonstrantovi utrhl policejní granát kus rukyNOVÉ 1
Svět
Echo24

Po celé Francii se v sobotu stejně jako o předchozích dvanácti sobotách konaly demonstrace příznivců protivládního hnutí žlutých vest. Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že se protestů zúčastnilo 51.400 lidí, z toho 4000 v Paříži. Nejméně jeden z odpůrců kabinetu byl při potyčkách zraněn před parlamentní budovou Národního shromáždění, informovala agentura AFP. Pařížská policie ohlásila 39 zadržených.

Sobotní účast je podle ministerstva vnitra o něco nižší, než byla minulý víkend, kdy ve Francii vyšlo do ulic 58.600 lidí, včetně 10.500 v Paříži. Zástupci hnutí nicméně udávají počty dvojnásobné. Minulý týden hovořili o 116.000 demonstrantech, v sobotu na facebooku píší o 111.010 účastnících, což podle nich ještě není definitivní číslo.

Demonstranti si na sebe berou reflexní vesty, které se staly symbolem jejich hnutí. Na pařížské třídě Champs-Élysées se sešlo několik tisíc demonstrantů, kteří se následně vydali k Martovu poli u Eiffelovy věže. Před Vítězným obloukem, který 1. prosince protestující poničili, v sobotu stála dvě vozidla bezpečnostních sil.

Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra vnitra Christophea Castanera, jehož kontroverzní návrh zákona proti výtržníkům schválilo nedávno Národní shromáždění. Norma dává prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Právě před budovou parlamentu se odehrály potyčky mezi demonstranty a policií, při kterých si jeden aktivista vážně poranil ruku. Policie uvedla, že přišel o čtyři prsty. Podle francouzských médií zranění způsobil granát s gumovými peletami používaný k rozhánění davu. Policie to oficiálně nepotvrdila, zároveň ale příčinu zranění neobjasnila. Agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že muž se granát pokusil zvednout.

Demonstranti podle AFP mimo jiné močili na plot kolem rekonstruované budovy a pokusili se svrhnout hrazení chránící vchod do poslanecké sněmovny. Pořádkové síly na to reagovaly slzným plynem.

"Nesmíme polevit, musíme zvítězit, pokud máme v této zemi dosáhnout větší sociální a fiskální spravedlnosti," citovala AFP 63letého demonstranta, který držel transparent s nápisem "Vraťte nám ISF". ISF je zkratka pro solidární daň z bohatství, kterou loni vláda zrušila.

Protest v Paříži byl nicméně většinou hodnocen jako poklidný, ačkoli někteří demonstranti házeli na policisty vše, co měli po ruce, zapálili několik aut a policejní dodávku a rozbili několik výloh.

Protestní shromáždění se dnes konala i v Marseille, Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Lille, Nantes, Rennes, Caen či v Brestu.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.