„Napravte špatnost“. Londýn žádá Rusko o informace v souvislosti s otravou novičokem

„Napravte špatnost“. Londýn žádá Rusko o informace v souvislosti s otravou novičokemNOVÉ
Svět

Novičok

Náměstek britské ministryně vnitra pro bezpečnost Ben Wallace vyzval Rusko, aby poskytlo detailní informace k březnovému útoku nervově paralytickou látkou novičok na bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Náměstek tak učinil v rozhovoru se stanicí BBC v souvislosti s případem dvou britských občanů, kteří byli otráveni stejnou látkou.

Mezitím předseda branného výboru ruského parlamentu Vladimir Šamalov podle agentury RIA Novosti řekl, že Britové by měli při vyšetřování nového případu otravy nervově paralytickou látkou požádat o pomoc ruské odborníky.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, což Moskva opakovaně důrazně odmítla.

„Ruský stát by tuto špatnost mohl napravit, mohli by nám říci, co se stalo, co udělali a zaplnit některé významné mezery, které se nyní snažíme vyjasnit,“ řekl Wallace. „Oni (Rusové) jsou ti, kdo mohou doplnit klíčová vodítka k tomu, aby lidé byli v bezpečí,“ dodal.

Britský pár byl nalezen v sobotu v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží nedaleko Salisbury, kde byli 4. března objeveni otrávení Skripalovi. Podle výsledků expertních testů i tato dvojice byla vystavena působení stejné nervově paralyzující látky jako bývalý ruský agent a jeho dcera.

Wallace z nového incidentu s novičokem neobvinil Rusko. Dvojice – 45letý Charlie Rowley a 44letá Dawn Sturgessová – se podle něj zřejmě nestala obětí cíleného útoku. Podle expertů je možné, že oba přišli náhodou do kontaktu s kontaminovaným předmětem, který byl použit při útoku na Skripala.

„Tehdy použitý novičok byl velmi čistý, což zvyšuje jeho trvanlivost,“ řekl agentuře DPA expert na chemické zbraně Ralf Trapp. Podle něj proti Skripalovi byla použita vysoce čistá látka pocházející z laboratoře, která proto může být účinná i několik let. Rowley a Sturgessová mohli nevědomky přijít do kontaktu s věcí, v níž byl novičok přepravován.

„Zatím je to jen možný scénář. Stále chybějí fakta,“ zdůraznil Trapp, který pracuje jako nezávislý poradce Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a OSN.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Britský pár, který je v kritickém stavu, byl otráven novičokem

Související články