Je dítě z working class míň než královské?
KOMENTÁŘ
Brit Alfie je nešťastným hrdinou posledních dnů. Narodil se jako zdravé dítě v květnu 2016 tehdy devatenáctiletému Tomu Evansovi a osmnáctileté Kate Jamesové. Mladí rodiče z pracující třídy shledali, že se synkem něco není v pořádku, v pátém měsíci. Obrátili se na dětského lékaři, ten jim ale řekl, že chlapec je pouze líný a opožděný. Doktoři chlapci postupně diagnostikovali bronchitidu, zánět průdušek nebo pneumonii. V prosinci 2016 odvezli rodiče chlapce do liverpoolské nemocnice Alder Hey. Trpěl epileptickými záchvaty, měl křeče každých 5 až 20 minut, některé trvaly i hodinu. Dítěti byla diagnostikována degenerativní neurologická choroba neznámé povahy. O pár dní později lékaři poprvé navrhli odpojení chlapce od přístrojů, ale rodina to odmítla. Alfieho zdravotní stav se pak zlepšil a stabilizoval, podle lékařů však ustrnul na mrtvém bodě.
@Pontifex Your Holiness Alfie Evans has had his life support switched off now and it would be wonderful if you visit him like Tom visited you. It would be very special for Alfie to have a personal blessing📿 #alfievans #wednesdaythoughts #prayersplease #PrayforAlfieEvans #Vatican pic.twitter.com/wwAz5HJc1O
— Jennifer@ChatterBox (@Hello2Jen) 25. dubna 2018
Rodiče byli jiného názoru. Alfie přece reaguje na jejich podněty, otevírá oči, cucá si palec. Je v semivegetativním stavu, ale funkce mozku jsou zachovány. Nemocnice žádá omezení rodičovských práv a odstavení chlapce od přístrojů zachovávajících životní funkce u soudu. V únoru 2018 soudce Hayden rozhoduje, že nemocnice může dítě odpojit od respirátoru proti vůli rodičů. Rodiče se odvolávají, dostanou případ až k Nejvyššímu soudu, ale prohrávají. Toma Evanse přijme papež, do hry vstupuje Itálie. Vatikánská nemocnice Bambino Gesù nabízí, že chlapce přijme a převoz a veškerou péči o něj zaplatí. Ředitelka kliniky Mariella Enoc píše řediteli nemocnice Alder Hey. Připojuje dopis 49 matek, jejichž děti jsou v římské nemocnici hospitalizovány s vážnou diagnózou, podobnou té Alfieho. Před nemocnicí se konají protesty, na půdě Evropského parlamentu za chlapce bojuje europoslanec Steven Woolfe z UKIP nebo labourista Wajid Khan, tweetem ho podpoří předseda Antonio Tajani, ale Evropský soud pro lidská práva 23. dubna zamítá poslední odvolání.
Odpoledne Itálie bezprecedentně udělí chlapci státní občanství. Ve prospěch chlapce intervenuje italský velvyslanec v Londýně Raffaele Trombetta. „Italská vláda doufá, že bude umožněna okamžitá přeprava tohoto dítěte, nyní už italského občana, do Itálie,“ uvádí italské ministerstvo zahraničí. Do Liverpoolu přilétá pro chlapce plně vybavený zdravotnický vrtulník, ve vatikánské nemocnici je očekáván. Přesto je v 21:17 britského času odpojen od respirátoru, přičemž podle lékařů z Alder Hey nemůže přežít víc než pár minut. Na sociálních sítích jeho osud napjatě sledují miliony lidí. Alfie neumírá, celou noc dýchá sám. Ráno dostane naposledy trochu kyslíku a vody. Bez respirátoru přežije úterní den a noc na středu, ale nedostává vodu ani potravu.
V úterý probíhá mimořádné soudní řízení, soudce Hayden znovu zakazuje převoz chlapce do Itálie, připouští možnost propuštění do domácí péče, ale nakonec to ponechává na vůli nemocnice. V noci na středu se Alfieho stav zhoršuje, rodiče na sociálních sítích prosí o kyslíkovou a resuscitační masku a přenosné dýchací přístroje. Ve středu ráno dostává chlapec kyslík, jídlo a vodu. Odvolací soud ve složení Coulson, McFarlane a Kingová ve středu večer odmítne poslední apelaci. Chlapce mohou navštěvovat jen nejbližší příbuzní, jimž jsou u vchodu kontrolovány tašky, aby do nemocnice nepřinášeli vlastní lékařské vybavení. Před nemocnicí hlídkuje policejní kordon. Co bude s chlapcem dál, je v době psaní tohoto textu ve hvězdách, proto jen pár poznámek.
Moved by the prayers and immense solidarity shown little Alfie Evans, I renew my appeal that the suffering of his parents may be heard and that their desire to seek new forms of treatment may be granted.
— Pope Francis (@Pontifex) 23. dubna 2018
Za prvé, v době „krize mužství“ a dospívání před třicítkou je rozhodně povzbuzující vidět dvacetileté lidi, kteří s takovou houževnatostí bojují za osud svého dítěte. Rodiče se od chlapce ani nehnou, matka s ním zůstává v nemocnici (podle posledních informací na židli), zatímco otec chodí k soudu a burcuje veřejnost na podporu svého dítěte. Naproti tomu systém, který mladé rodiče v tragické životní situaci nahání po soudech, namísto aby jim poskytl empatii a čas, je prostě zvrhlý.
Právní pomoc rodičům nabídla křesťanská společnost Christian Legal Centre. U soudu je zastupuje právník Paul Diamond. Zajímavostí je, že soudce Hayden je velice aktivní v různých LGBT kauzách a Diamond také, jen na opačných stranách barikády. Diamond hájil plejádu křesťanů většinou afrického původu, kteří se dostali do střetu s LGBT aktivisty (chůvu Sarah Mbuyi, manžele Owena a Eunice Johnsonovy a další) a s Haydenem se už v minulosti několikrát střetl. Osobní nechuť byla znát i při soudních pojednáních k případu Alfie, kdy například Hayden napomenul Diamonda, aby v souvislosti s Alfiem nepoužíval emocionálně zabarvené výrazy jako „lidská bytost“ nebo „zdravý rozum“. Je otázkou, zda si Alfieho rodiče vybrali dobrého právníka, který by je měl zastupovat před soudcem – členem britské společnosti gay a lesbických právníků a právniček.
Tento rok je Alfie už třetí případ chlapce, jehož rodiče bojují s nemocnicí a soudy, aby jejich dítě dostalo šanci. První byl v létě Charlie Gard, o jehož případu se mnoho napsalo i v českých médiích, chlapce podpořil papež František a Donald Trump. Druhý byl v březnu tohoto roku Isaiah Haastrup, syn nigerijských přistěhovalců z Londýna. Jeho otec dostal dokonce soudní zákaz navštěvovat syna, protože se choval „neadekvátně“ k personálu. Pan Haastrup označil lékaře a soudce za „vrahy a řezníky“, kteří zabili jeho syna. Dítě mělo také přežít jen několik málo minut, po odnětí respirátoru ale dýchalo ještě sedm hodin. Je s podivem, že se tyto případy vyskytují s takovou frekvencí právě ve Velké Británii.
Kromě Itálie vlnu zájmu vyvolal případ Alfieho v Polsku. Lidé před budovu britského velvyslanectví přinášejí květiny a svíčky, je naplánováno několik protestů, před nemocnicí Alder Hey se srocují polští občané žijící v Anglii. Skupina Polek vešla do nemocnice. Chlapce na Twitteru podpořil i polský prezident Andrzej Duda. V kauze jsou bezprostředně angažovaní polští zdravotníci, neboť letecká společnost Air Med Escort, kterou Alfieho rodiče oslovili kvůli transportu chlapce do Itálie, je polská.
Jedním z prostředků, jež příznivci rodiny, trochu infantilně pojmenovaní „Alfieho armáda“, využívají na sociálních sítích, je psaní komentářů pod příspěvky královské rodiny, které včera přibyl nový člen. Nezajímá nás váš novorozenec, zachraňte Alfieho! Je snad dítě z working class míň než královské? Všichni máme stejnou krev! Bezpochyby patetické a zbytečné, ale britská společnost je natolik stratifikovaná, že se nelze ubránit dojmu, že na tom přece něco je a princi Williamovi by si jen tak někdo nedovolil říct, že jeho dítě na žádnou zahraniční kliniku prostě nepojede a basta.