1 komentář

Bába Bunga promlouvá o českém roku 2019

Slova Báby Bungy pronesená dne 30. prosince 2018 na hřebenu Mlžných hor, zaznamenaná jejím podomkem Porfirijem husím pařátem v kozí krvi namočeným na oslí kůži. Slova pravá, nezkreslená, v plnosti zapsaná, otiskem bábina palce stvrzená.

Slyš, lide český. Nový rok před sebou máš, 365 dní bude mít, prvního ledna započne a jednatřicátého prosince skončí. Budou slunné ty dny, ale jen některé, jindy bude pod mrakem, v dalších i zaprší třeba, ve vyšších polohách budou přeháňky sněhové, a někdy i v těch nižších. Většina dnů těch bude pracovních, ale všechny ne, i dny volné tě čekají, lide, svým koníčkům v nich budeš holdovat, na procházky chodit budeš nebo na kavalec zalehneš a chrupaje odpočívati budeš. 

Tvá země bude dál vydávat dary své. Roční výroba strdí o dvě procenta stoupne, potěšen bude strýc tvůj ve Strakově paláci sídlící. Prozíravě vykoupiv veškeré strdí kapacity výrobní, množstvím zlata obtěžkán bude koncern jeho. Ocení to moudrý hospodář stát jako firmu a firmu jak stát spravující. Neklidný však bude spánek jeho, zlá slova zlých lidí ho ze sna buditi budou, kampaně účelové silami tmy vymyšlené, sítě intrik ďáblovými pohůnky spřadené. Leč nechytí se Andrej, bohatýr náš, neodstoupí, to rozhodně ne. Nikdy. O Faltýnka se opře, za obzor se zahledí, strdí tam uvidí mnohé, všechno jednou jeho bude. 

Otec tvůj na Hradě s hlavou o dlaň opřenou často se zamýšleti bude, po stezkách hedvábných jeho mysl bude při tom putovat a plány bitevní pro každý den nutno vymyslet. Jak hradbou vozovou útok jízdy zm.dů rozbít, jak zalít smolou hořící zástup lepšolidí, jenž se pod hradbami shromažďuje, nebo jim aspoň strdím tlamy olepit a pery výřečnosti prezidentské zasypat. Ovčáčkem jak palcátem je rozehnat a Novotným coby pochodní jejich peleše vypálit. Dumat a dumat bude hlava státníkova. Moudré sentence z ní potom vypadnou, zaznamenány a rozebírány pak budou, mnohým líbit se budou velice, některým méně a jiným vůbec a další lhostejně k nim přistoupí, i takoví se najdou. Po práci dobré, prospěšné pak otec s druhy ke stolu usedne, douškem strdí čerstvého své hrdlo svlaží. A mistr Jaromír, otcův zpovědník, mnoho pořadů televizních jménem svým zaštítí a nové k nim ještě přidá. Spánek Jaromíra Soukupa v časných hodinách ranních vysílat bude stanice jeho, Vstávání JS naváže na něj plynně. Mistr Jaromír sezná posléze, že více pořadů už do hodin dne nevejde se, s hořkostí převelikou zjištění to ponese. 

A stane se mnohokrát, že dvě mužstva fotbalová na zelený pažit vyběhnou, touha po vítězství pohánět je bude, leč jen jedno z nich triumfu dosáhne, o zápasech, které remízou skončí, nemluvě, ty vítěze žádného nebudou mít. A jméno jednoho z těch týmů mnoha bude slynout Sparta, výkony jeho mnohé podivení způsobí. 

A ty, lide, strdí do spižírny své dál shromažďovati budeš a někomu ta komůrka strdím přetékati bude, v jiné jen poskrovnu ho najde strávník vyhládlý. Názorů však v zemi bude hojnost veliká a s pílí termití je lidé na profilech svých zaznamenávati budou a na sítích sociálních je pro věčnost uloží, aby vnuci a pravnuci je tam nalézti mohli a v údivu pak ustrnuli nad tím, jak hluboce moudří ti Češi v roce 2019 byli.   

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.