VIDEO: Louvre slavil výročí optickou iluzí. Dílo však po pár hodinách návštěvníci zničili

Optická iluze v Louvru

VIDEO: Louvre slavil výročí optickou iluzí. Dílo však po pár hodinách návštěvníci zničiliNOVÉ
Dílo, které mělo oslavovat výročí stavby ikonické pyramidy u Louvru, začali návštěvníci po pár hodinách ničit. Foto:

Zdroj: Shutterstock

4
Svět

Echo24

Jen několik hodin měli návštěvníci Paříže o víkendu na to, aby se pokochali optickou iluzí, kterou u příležitosti oslav 30. výročí skleněné pyramidy muzea Louvre vytvořil streetartový umělec JR.

Francouzský výtvarník na nádvoří Louvru vylepil obří papírovou koláž, která díky dechberoucí iluzi umožňovala pohled do hloubky na imaginární základy pyramidy, procházející návštěvníci ale obraz během několika hodin rozšlapali. Informoval o tom server BBC.

Optická iluze oslavuje výročí konstrukce ikonické pyramidy u muzea Louvre.
Optická iluze oslavuje výročí konstrukce ikonické pyramidy u muzea Louvre. Foto:

Zdroj: Twitter umělce JR

Nápad umělce JR nadchl šéfa muzea Jeana-Luca Martineze, podle kterého šlo o skvělý způsob, jak na výročí skleněné pyramidy upozornit. Obyčejní návštěvníci ale jeho nadšení tolik nesdíleli, protože iluzi si mohli vychutnat jen lidé, kteří si koupili speciální vstupenky a dostali se na balkon, odkud je nádvoří dobře vidět z výšky.

JR a jeho pomocníci vylepili koláž na 17 000 čtverečních metrech dláždění v pátek, už v sobotu se ale dílo začalo postupně ničit pod kroky návštěvníků. Autor nicméně rychlý konec projektu vzal statečně a jeho efemérnost vysvětlil jako součást záměru. „Tento projekt popisuje existenci a neexistenci, realitu a vzpomínky, dočasnost,“ napsal JR na twitteru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.