1 Dohoda mezi Francií a Německou

Smlouva Francie-Německo je překvapení, debata o ní nebyla, říkají europoslanci

Nové

Témata: , ,

Francie a Německo se v úterý v Cáchách zavážou k těsnější spolupráci a společnému postupu. Dohoda, která může ovlivnit poměry v Evropské unii, nebyla debatována ani na půdě Evropského parlamentu a je tak velkým překvapením, shodují se někteří čeští europoslanci. Na znění francouzsko-německé smlouvy upozornil deník Echo24. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) smlouvu nepovažuje za vznik tvrdého jádra EU, upozorňuje ale, že spolupráce v Evropě na půdorysu EU musí fungovat ku prospěchu všech členských zemí.

Skeptičtí jsou vůči smlouvě europoslanec ODS Jan Zahradil či poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru Pirátů Mikuláš Peksa. Podle Peksy hrozí, že Česko skončí na druhé koleji. Kritický je vůči smlouvě i Zahradil. „To představuje přesně tu podobu EU, proti níž se ODS léta staví. Je to další důvod, proč má ČR stát mimo ‚tvrdé jádro‘ EU. Musíme si zachovat autonomii v daňové, fiskální, sociální a azylové politice. V roce 2004 jsme rozhodně nevstupovali do budoucího federálního superstátu,“ uvedl pro deník Echo24 europoslanec a lídr ODS pro nadcházející eurovolby Jan Zahradil.

Ministr zahraničí Petříček pro Echo24: „Smlouva mezi Francií a Německem, která má navázat na slavnou Elysejskou smlouvu mezi oběma zeměmi, je předně bilaterální záležitostí Francie a Spolkové republiky. Česká diplomacie jí samozřejmě věnuje pozornost.“

Z pohledu Česka je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) důležité, aby spolupráce v Evropě na půdorysu EU fungovala ku prospěchu členských zemí. „Pokud tomu smlouva mezi Francií a Německem prospěje, pak je to pro Unii i Česko dobrá zpráva. Slavný německo-francouzský motor může dát Evropě větší sílu a váhu. Na druhou stranu, EU není jen o spolupráci Francie a Německa, jsou zde další regionální uskupení, jako Benelux, Hansovní liga nebo Visegrádská čtyřka,“ uvedl pro Echo24 šéf diplomacie Petříček.

„A nezapomínejme, že motor je sice důležitý, ale bez kol, podvozku a karoserie sám nikam neodjede. To samozřejmě platí i naopak,“ dodal Tomáš Petříček s tím, že česká politická reprezentace by měla místo protestů a zpochybňování unijní politiky nabízet svou expertízu a řešení, a zvyšovat tak svůj koaliční potenciál a atraktivitu v EU. Vznik tvrdého jádra EU ale francouzsko-německou dohodou podle Petříčka nehrozí.

V europarlamentu nepadlo o chystané smlouvě ani slovo

Smlouva je překvapení, shodují se se Zahradilem i další europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Jiří Pospíšil (TOP 09), které oslovil deník Echo24. „Žádná formální debata o tom nebyla, ani bod, který by to řešil,“ uvedl pro Echo24 Jiří Pospíšil. Smlouva dle nich má ale spíše deklaratorní charakter a teprve se ukáže, jaké bude mít dopady.

K podpisu smlouvy má dojít v úterý 22. ledna, což je i datum 56. výročí uzavření takzvané Elysejské smlouvy, která upevňovala spolupráci mezi Francií a tehdejším západním Německem. V návaznosti na tuto historickou smlouvu má dojít k těsné kooperaci a integraci obou zemí. Ve smlouvě se hovoří o jednotě v otázkách obrany před vnitřními i vnějšími hrozbami, zavazují se ke společné obraně v případě napadení jednoho ze států či ke konzultaci jakéhokoliv důležitého rozhodnutí, které by mohlo ovlivnit společné cíle a „jednat jednotně ve všech případech, kde to bude možné“.

Mají vzniknout také společné francouzsko-německé rady, které budou koordinovat společný postup obou zemí. Společná „francouzsko-německá vláda“ se má scházet nejméně třikrát za rok, ale v případě potřeby by měli mít ministři druhé země možnost zúčastnit se jednání. Kromě zmiňovaného společného postupu v obraně států má jít i o koordinaci vývozu zbraní, propojení obranného průmyslu či výrobu vojenské techniky. Více o smlouvě píšeme ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Petříček bagatelizuje dohodu Francie a Německa: Tvrdé jádro nevzniká

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.