Ruští agenti ve Vrběticích selhali. V Česku jich rozhodně není jen 18, říká bývalý zpravodajec

ROZHOVOR S JANEM PAĎOURKEM

Ruští agenti ve Vrběticích selhali. V Česku jich rozhodně není jen 18, říká bývalý zpravodajec
Bezpečnostní expert Jan Paďourek působil v minulosti jako náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Učí na CEVRO Institutu a působí i na Policejní akademii ČR v Praze. Foto: Jan Paďourek
1
Rozhovory
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Zveřejnění informace, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí ruské tajné služby, v sobotu večer šokovala veřejnost i politiky. Česká republika se v reakci rozhodla vyhostit 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví, u kterých předpokládá, že jsou ve skutečnosti ruskými agenty. Co to znamená a jaké budou následující kroky pro Echo24 okomentoval bezpečnostní expert a bývalý český zpravodajský důstojník Jan Paďourek.

Podle toho, co víme, tak tato ruská operace působí amatérsky. Rusové na ni použili stejné lidi, kteří poté působili i v Salisbury. Údajně tam nainstalovaná výbušnina vybuchla předčasně. Co to značí?

Nevím, jestli je to amatérské, ale pokud se na to takhle zpětně podíváme, tak je tam celá řada selhání. Jednak jak říkáte použití stejných osob, které měly i stejné identity, sice falešné, ale jestli se nemýlím, tak na území České republiky používaly stejné pasy jako později používali ve Velké Británii. To je jedna věc. Pokud přijmeme to vysvětlení, že to s velkou pravděpodobností nemělo bouchnout tady u nás, ale při přepravě, tak to je další obrovské selhání. Ale na druhou stranu to vůbec nic nemění na skutečnosti, že my to musíme vnímat jako útok proti České republice jako jednoznačný důkaz, že Ruská federace působí na území České republiky nepřátelsky.

Jakou můžeme z Ruska očekávat odpověď?

Já osobně si myslím, že ta odpověď bude fázovaná v několika dávkách, přičemž předpokládám, že použijí formu reciprocity. To znamená, že dojde k vyhoštění stejného počtu pracovníků našeho zastupitelského úřadu, tak jako my jsme vyhostili v Praze těch 18 lidí. Pokud se to stane, tak to samozřejmě bude zásadní problém pro činnost české ambasády v Moskvě, protože ona není tak personálně vybavená jako ta ruská v Praze. Může dojít až k ochromení činnosti této ambasády. Dále si myslím, že Rusko, jako vždy v těchto případech, bude zapírat, lhát, bude přicházet s nějakými verzemi, které to budou popírat, budou celou tu věc nějakým způsobem bagatelizovat. Budou se tam určitě snažit přinést nějaký příběh, který bude úplně v rozporu s tím, co říká česká strana. Prostě budou se standardně chovat, tak jak se Rusko chová v těchto případech již po desetiletí.

Omezí ruské operace a působení jejich agentů vyhoštění těch 18 zaměstnanců jejich ambasády? Pořád jich tu mají asi 130.

Já si myslím, že 18 lidí není celkové číslo ruských zpravodajských důstojníků na území České republiky. Kromě Prahy je tady ještě konzulát v Karlových Varech a v Brně. Z toho celkového počtu 130 lidí to určitě není jenom 18. Je to zřejmě skupina, která je jednoznačně potvrzena, kde absolutně nejsou pochybnosti, ale určitě to není celé číslo. Že to na nějakou dobu ochromí činnost, to není pochyb. Pojďme se zase jako příklad podívat do Velké Británie, kdy Britové po té akci v Salisbury vyhostili 23 takzvaných diplomatů. Já vám můžu říct, že tu zpravodajskou činnost to určitě ochromilo. Britská strana si velmi dává pozor na to, aby oni neměli úplně lehký život ve Velké Británii. Takže něco takového se může samozřejmě opakovat i u nás. Na druhou stranu vždy to je jen věc dočasná, kdy potom dojde k normalizaci vztahů, vystřídání lidí a k příjezdu nových lidí. Ale určitě to bude nyní Rusko bolet.

Ovlivní to tendr o dostavbě Dukovan a vůbec česko-ruské vztahy?

Tak to je veliká otázka. Já myslím, že teď všechno nahrává tomu, aby česká vláda jednoznačně potvrdila stanovisko bezpečnostních složek České republiky a vyřadila dva autoritářské režimy, to znamená Rusko a Čína, z toho tendru. Je to tedy opravdu všechno v rukou politiků. Já si v této chvíli opravdu nedokážu představit, že by česká vláda konala jinak. Protože jestli tak učiní, tak to určitě bude mít velkou odezvu nejen ze strany opozice, ale i ze strany veřejnosti, která pochopila v tuto chvíli, že to, co tady Rusko dělá, není úplně sranda. Pokud nám zabíjí naše občany na našem území, tak je to opravdu státní terorismus, to znamená vyšší kategorie terorismu, vyšší kategorie bezpečnostního ohrožení, než je ten klasický terorismus.

Jak je kauza vnímána v Rusku? Má to tam nějaký dopad?

Má to celé negativní dopad i dovnitř Ruska. Protože na ruských sociálních sítích, řekněme v prostředí spíše opozičním vůči současnému režimu Vladimira Putina, se šíří informace, že on zničil dobré vztahy úplně se všemi, dokonce i s tradičními spojenci Ruska, jako je třeba Ukrajina, nebo Bělorusko. Teď v kontextu toho se někteří lidé začínají ptát, co to jako znamená, protože byli přesvědčení, že Miloš Zeman je jejich přítel, „Zeman náš drug“, a najednou se prostě na území České republiky objeví takováto akce, která není úplně potvrzením přátelství. Takže tohle všechno má nějaký kontext, který si Rusové určitě nepřáli, nevěřili tomu, že se to někdy odhalí. Takže tohle všechno může mít i následek dovnitř Ruska, do vnitřní politiky, nejenom v rámci mezinárodních vztahů.

Bezpečnostní expert Jan Paďourek působil v minulosti jako náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Učí na CEVRO Institutu a působí i na Policejní akademii ČR v Praze.

V únoru poskytl Jan Paďourek velký rozhovor Týdeníku Echo:

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články