Aplikace eRouška se změní. Může za to Prymulův výrok o „nakažení za několik sekund“
MUTACE VIRU
Kvůli britské mutaci koronaviru se změní nastavení mobilní aplikace eRouška. Na twitteru to uvedli zástupci aplikace. O změnách jednají se společnostmi Google a Apple, jejichž protokol pomáhá vyhodnocovat kontakty s nakaženými lidmi. Takzvaná britská mutace je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Důkazem šíření této mutace v Česku je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to, že protiepidemická opatření proti šíření covidu-19 přestala fungovat.
Blatného předchůdce Roman Prymula tento týden řekl, že kvůli nakažlivějším mutacím už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Aplikace eRouška své uživatele právě upozorňovala na setkání s nakaženým člověkem, které bylo delší než 15 minut na menší vzdálenost než dva metry. V roce 2020 si aplikaci instalovalo 1,5 milionu lidí.
Britská mutace viru 🦠SARS-CoV-2 určitě povede ke změnám v nastavení eRoušky. Už o tom mluvíme s Googlem i Applem, jejichž protokol pomáhá aplikaci vyhodnocovat kontakty s nákazou. Otázkou je tedy pouze to, jak se algoritmus vyhodnocení rizika nákazy změní.
— eRouška (@RouskaE) February 4, 2021
Aplikace eRouška běží na pozadí mobilního telefonu, pokud je na něm nainstalovaná a přístroj má spuštěnou funkci Bluetooth. Sbírá anonymní data o kontaktu s dalšími mobily s instalovanou aplikací eRouška, v jejichž blízkosti se uživatel pohyboval. Nezná jejich telefonní čísla, přiřazuje jim vlastní kódy.
V případě, že je někdo pozitivní, může anonymně rozeslat varování na všechny tyto mobily, se kterými se setkal po dobu delší než 15 minut. Oznámení kvůli ochraně soukromí požadované Google/Apple protokolem pro provoz aplikace obsahuje jen den kontaktu, bližší upřesnění času není možné. Telefon také nepozná, jestli měli uživatelé při setkání roušky nebo je třeba oddělovalo sklo.
Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. Pokud se příznaky objeví, mají kontaktovat svého praktického lékaře.