1 milost pro džihádisty

Tádžikistán amnestoval více než stovku džihádistů

, NOVÉ

Témata: ,

Více než 110 tádžických občanů, kteří se v Sýrii a v Iráku přidali k džihádistickým skupinám, bylo po návratu do Tádžikistánu amnestováno. Podle agentury AFP to dnes oznámil ministr vnitra této středoasijské země.

„Pokud jde o osud 111 občanů Tádžikistánu, kteří se vrátili ze Sýrie a z Iráku z vlastní vůle, jsou v souladu s tádžickými zákony všichni svobodní,“ řekl ministr Ramazon Rahimzoda na dnešní tiskové konferenci v hlavním městě Dušanbe. Dodal, že bývalí džihádisté jsou amnestováni na základě slibu, který dala tádžická vláda už v roce 2015.

Rahimzoda rovněž sdělil, že při bojích v řadách různých islamistických skupin, včetně takzvaného Islámského státu (IS), bylo kolem 250 občanů Tádžikistánu zabito.

Úřady této chudé bývalé sovětské republiky, jejíž obyvatelstvo je převážně muslimského vyznání, již dříve uvedly, že k džihádistům v Sýrii a v Iráku se přidalo více než 1000 občanů Tádžikistánu, včetně žen a dětí.

V roce 2015 se k IS připojil i bývalý velitel speciálních jednotek tádžické policie Gulmurod Chalimov, který pohrozil útoky proti vládním cílům. Již několikrát se objevily informace, že byl zabit, tádžické úřady to ale dosud nepotvrdily.

Vláda přijala v roce 2015 radikální opatření, aby čelila rostoucímu vlivu náboženských extremistů. Patří k nim holení vousů, omezení každoročních poutí do Mekky a kampaň proti nošení hidžábu – šátku, kterým si žena zahaluje vlasy, krk a poprsí.

Zakázána byla také opoziční Islámská strana obrody, a to se zdůvodněním, že se snaží v zemi nastolit islámský stát.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéfové policií se shodli: Hlavní hrozbou pro Evropu je islámský terorismus

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.