Bulharský premiér zrušil schůzku s makedonským prezidentem

Spor o Makedonii pokračuje

Bulharský premiér zrušil schůzku s makedonským prezidentemNOVÉ
Bulharský premiér Bojko Borisov Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Bulharský premiér Bojko Borisov a ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová zrušili páteční setkání s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem, který ve čtvrtek zahájil návštěvu Bulharska. Důvodem je nesouhlas s Ivanovovým „arogantním“ odmítnutím dohody o řešení sporu o název mezi Řeckem a Makedonií, napsal zpravodajský portál 24 časa s odvoláním na důvěryhodné zdroje. Zrušení schůzek následně potvrdil úřad bulharské vlády.

Makedonský prezident ve středu ve Skopji hned po dvou minutách opustil jednání s premiérem Zoranem Zaevem a s předsedou hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Christijanem Mickoským. Hovořit měli o zmíněné dohodě, kterou Zaev dojednal s řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem a která obsahuje návrh nového názvu bývalé jugoslávské republiky – Republika Severní Makedonie.

Ivanov stejně jako VMRO-DPMNE s dohodou ostentativně nesouhlasí. Podle něj Makedonii poškozuje a je pro ni naprostou porážkou. Prezident se zároveň nechal slyšet, že dokument nikdy nepodepíše a nenechá se k tomu přinutit pod žádným nátlakem.

„Příčinou zrušení obou setkání (s Borisovem a Zacharievovou) je včerejší (středeční) absolutně arogantní chování Ďorge Ivanova ve vztahu k dosažené dohodě o názvu ve sporu mezi Řeckem a Makedonií,“ citoval server 24 časa čtvrteční informaci svého zdroje.

Dohoda má v Řecku i v Makedonii silné odpůrce a vůbec není jisté, zda se ji podaří realizovat, i když v zahraničí byla přivítána vesměs pozitivně, a to i v EU a NATO. Borisov byl mezi prvními zahraničními státníky, kteří k jejímu dosažení Zaevovi a Tsiprasovi blahopřáli. Atény kvůli sporu, který se táhne od nezávislosti Makedonie v roce 1991, blokují zahájení přístupových rozhovorů Skopje s Evropskou unií a pozvání Makedonců do Severoatlantické aliance.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Makedonie prý upraví své jméno, aby upokojila Řecko

Makedonie je jen naše! Stovky tisíc Řeků vyšly do ulic