1 Spor o Makedonii pokračuje

Bulharský premiér zrušil schůzku s makedonským prezidentem

NOVÉ

Témata: , ,

Bulharský premiér Bojko Borisov a ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová zrušili páteční setkání s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem, který ve čtvrtek zahájil návštěvu Bulharska. Důvodem je nesouhlas s Ivanovovým „arogantním“ odmítnutím dohody o řešení sporu o název mezi Řeckem a Makedonií, napsal zpravodajský portál 24 časa s odvoláním na důvěryhodné zdroje. Zrušení schůzek následně potvrdil úřad bulharské vlády.

Makedonský prezident ve středu ve Skopji hned po dvou minutách opustil jednání s premiérem Zoranem Zaevem a s předsedou hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Christijanem Mickoským. Hovořit měli o zmíněné dohodě, kterou Zaev dojednal s řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem a která obsahuje návrh nového názvu bývalé jugoslávské republiky – Republika Severní Makedonie.

Ivanov stejně jako VMRO-DPMNE s dohodou ostentativně nesouhlasí. Podle něj Makedonii poškozuje a je pro ni naprostou porážkou. Prezident se zároveň nechal slyšet, že dokument nikdy nepodepíše a nenechá se k tomu přinutit pod žádným nátlakem.

„Příčinou zrušení obou setkání (s Borisovem a Zacharievovou) je včerejší (středeční) absolutně arogantní chování Ďorge Ivanova ve vztahu k dosažené dohodě o názvu ve sporu mezi Řeckem a Makedonií,“ citoval server 24 časa čtvrteční informaci svého zdroje.

Dohoda má v Řecku i v Makedonii silné odpůrce a vůbec není jisté, zda se ji podaří realizovat, i když v zahraničí byla přivítána vesměs pozitivně, a to i v EU a NATO. Borisov byl mezi prvními zahraničními státníky, kteří k jejímu dosažení Zaevovi a Tsiprasovi blahopřáli. Atény kvůli sporu, který se táhne od nezávislosti Makedonie v roce 1991, blokují zahájení přístupových rozhovorů Skopje s Evropskou unií a pozvání Makedonců do Severoatlantické aliance.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Makedonie prý upraví své jméno, aby upokojila Řecko

Makedonie je jen naše! Stovky tisíc Řeků vyšly do ulic


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.