Čína Západ potřebuje, podvolí se
komentář
Donald Trump vyhrotil obchodní a technologickou válku s Čínou do bodu, kdy se ukazuje, kdo koho potřebuje víc. Pilotním projektem, na němž se to demonstruje, je výrobce mobilních telefonů a technologií Huawei. Toho spolu s další čínskou firmou – ZTE – Američané už před měsíci obvinili, že má ve svých sítích otevřená zadní vrátka pro špionáž. Konkrétní důkazy nepředložili, což se v tak citlivém místě ani čekat nedá. U firem, přes jejichž sítě sdílíte citlivá data, je to stejné jako ve financích. Všechno stojí na důvěře. Když je nějaká banka v podezření, že byste v ní mohli přijít o peníze, prostě je tam nedáte. Aniž máte tvrdé důkazy. Stejně tak přirozeně nikdo nechce využívat technologie na sdílení dat, u nichž se to podezření objevuje.
Západní svět ve větší či menší míře Ameriku v podezřívavosti vůči společnosti Huawei následuje. Anglosaské země ostražitost sdílejí víc než jiné. Minulý týden americké ministerstvo obchodu vyhrotilo situaci zařazením Huaweie na černou listinu nebezpečných firem, s nimiž mohou americké korporace obchodovat jen se speciálním vládním povolením. Washington tím fakticky vyhlásil technologickou blokádu firmy, která už se ve světě stala díky poměru ceny a výkonu hegemonem v mobilních sítích 5G.
Americké firmy začaly reagovat. Jako první ohlásil Google, že utne Huaweii přístup ke svým službám navázaným na operační systém pro mobilní telefony Android. Bez něj a jeho aktualizací se z mobilů společnosti Huawei stávají nefunkční stroje. Následoval Microsoft s tím, že nebude dodávat operační systém. Hned v pondělí ohlásil konec spolupráce i Intel, největší dodavatel procesorů na světě, specializující se hlavně na klasické počítače a servery. Právě jeho odchod bude bolet Huawei patrně nejvíce. Poslední dva roky se snaží pod značkou Huawei a Honor rozjet byznys s notebooky. Z toho ale bez čipů od Intelu nic nebude.
Huawei se sice mohl obrátit na konkurenční společnost AMD, ale ukončení spolupráce oznámily v noci na úterý další podniky. Například největší výrobce grafických karet na světě Nvidia. Teď vše nasvědčuje tomu, že bez těchto tří klíčových hráčů bude notebookový byznys pro Huawei neudržitelný. Mezi další společnosti, které ukončily spolupráci, patří Broadcom, Qualcomm či Xilinx. Všechny vyrábí důležité součástky pro počítače i mobilní zařízení.
Huawei otevřeně přiznal to, co všichni vědí. Bez amerických součástek není schopen fungovat. Je na nich existenčně závislý. Atak čekal. Proto se připravil a toho, co se skladovat dá, má zásoby na tři měsíce. Američané udělili na tři měsíce – do 19. srpna – ještě výjimku, aby náhlý konec neohrozil západní zákazníky, již jsou na technologiích od Huaweie závislí.
Je to trefná demonstrace toho, kdo je v technologické válce silnější. Číňané jistě mohou zavřít západním firmám svůj trh. Ty přijdou o zakázky a bude to bolet. Jako už to teď cítí Apple, kterému tam padají tržby. Řada z nich, jako právě Apple, navíc v Číně přímo vyrábí. Už se ale začínají poohlížet jinde. Dodavatel součástek do nejnovějších modelů iPhone, Foxconn, už v prosinci oznámil, že se chystá přesunout část výroby do Indie.
Po třech dnech otřepávání se z ohlašování ztrát klíčových dodavatelů přispěchal Huawei s prohlášením, že Google s jeho Androidem vlastně nepotřebuje. Do podzimu si prý vyvine vlastní systém. Ohlašovat, že něco vyvinu, když to ještě nemám, je vždycky ukázka slabosti.
Dobře se ukazuje, kdo je v této technologické válce závislejší, a tím pádem zranitelnější. Je to jasně Čína. Bez západních technologií ty své cenově výrazně dostupnější není schopná zatím dávat dohromady. Ztrácí mnohem víc. Proto bude připravena se podvolovat, ustupovat a přizpůsobovat se západním pravidlům, na nichž světový obchod funguje.
Je to stejné jako ve financích. Západ je pořád správcem toků peněz a velmi jednoduše od nich může vyřazením ze systému bankovních operací SWIFT jakoukoliv zemi odstřihnout. To vyřazení je likvidační. Číňané to vědí a budou se podle toho chovat. Samozřejmě až když nebudou mít jinou možnost a někdo jako Trump je k tomu donutí.