Zapomeňte na promořování. Stádní imunita je nedosažitelná, tvrdí studie
BOJ PROTI KORONAVIRU
Vytvoření stádní imunity proti nákaze koronavirem je nedosažitelné, zní závěr studie, která argumentuje na základě stavu španělské populace, jedné z nejpostiženějších v Evropě. Dosud zřejmě nejrozsáhlejší evropská studie ukázala, že protilátky se zatím vytvořily pouze u 5 procent obyvatel Španělska, neexponovaná zůstala ve velké míře populace i v oblastech s rozšířeným výskytem viru. Cílené promořování je proto považováno za vysoce neetické, informuje CNN.
První fáze studie, která se týkala období od konce dubna do 11. května, pracovala se vzorkem 61 tisíc účastníků a snažila se odhadnout podíl nakažených jak na celostátní, tak na regionální úrovni. Vybraní účastníci odpovídali na dotazník o anamnéze symptomů slučitelných s příznaky covidu-19, podrobili se testu na protilátky a někteří z nich také poskytli krevní vzorek pro další testování pomocí imunoanalýzy. Zohledněny byly také rozdíly na základě věku a pohlaví.
Vzhledem k tomu, že 95 procent španělské populace se stále může nakazit, nelze podle autorů studie zatím v žádném případě hovořit o tom, že by stádní imunita ve Španělsku fungovala, či že by se zde virus přestal šířit. „Na základě našich zjištění je jakýkoli navrhovaný přístup k dosažení stádní imunity přirozeným infikováním nejen vysoce neetický, ale také nedosažitelný,“ uvedli ve svém komentáři ke studii Isabella Eckerle a Benjamin Meyer z Centra virových chorob na Ženevské univerzitě.
Lékaři si navíc stále nejsou jisti, zda mít protilátky proti koronaviru znamená, že někdo nemůže být znovu infikován. Není totiž jasné, jak dlouho nebo jak dobře protilátky před virem chrání.
Někteří odborníci se domnívají, že o stádní imunitě lze mluvit v případě, že podíl nakažených ve Španělsku dosáhne šedesáti procent. To je ale zatím v nedohlednu. „V současné době je stádní imunita obtížně dosažitelná, aniž by se akceptovala zvýšená míra úmrtí u náchylné populace a přetížení zdravotnického systému,“ domnívá se vedoucí studie a ředitel Národního centra pro epidemiologii Marina Pollán.
Ve Španělsku, které má asi 47 milionů obyvatel, se od začátku pandemie potvrdilo nejméně 252 130 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem loňského roku v Číně. V absolutním počtu evidovaných případů je Španělsko podle americké Univerzity Johnse Hopkinse deváté na světě, podle úmrtí s covidem-19 je s počtem 28 392 sedmé. V přepočtu na obyvatele je ale Španělsko co do počtu nakažených pátou nejvíce zasaženou zemí na světě.
Výjimečný stav kvůli koronaviru platil ve Španělsku od poloviny března do 21. června, poté začalo platit nařízení, které mimo jiné prodloužilo povinnost nosit roušky na veřejnosti, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Tato povinnost platila už od 21. května, bezpečná vzdálenost byla dva metry, od 21. června ji vláda zkrátila na 1,5 metru.