„Král je nahý, braňme demokracii.“ Před Hradem se demonstrovalo proti Zemanovi
Protest proti Zemanovi
Zhruba 200 kritiků prezidenta Miloše Zemana uspořádali demonstraci s názvem „Král je nahý – braňme demokracii“ před Pražským hradem. Vadí jim porušování Ústavy, především v souvislosti s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jmenováním jeho náhradníka Michala Šmardu (ČSSD). Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth.
Akce vznikla po výzvě Milionu chvilek, aby byli občané aktivní a nenechávali vše na jedné aktivistické skupině. „Zdá se nám, že porušování ústavy prezidentem republiky je jeden z kroků k tomu, aby získal absolutní moc v zemi,“ řekl ČTK Bruoth. Spolek Milion chvilek letos po celé zemi organizoval demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO).
„Sejdeme se, abychom odmítli protiústavní jednání prezidenta. Poukážeme na neschopnost premiéra řídit stát v demokratickém systému a čelit soustavnému posouvání moci od vlády směrem k Hradu, které je v naprostém rozporu s Ústavou ČR,“ napsali organizátoři v popisku události. „Vedení státu má být pro občany vzorem dodržování zákonů, počínaje Ústavou, nikoliv vzorem jejich obcházení a porušování. Svévoli prezidenta se musí postavit nejenom parlament, ale i občané. A my tak činíme,“ dodávají s tím, že se na místě objeví řada řečníků a hostů.
Podle facebookové události potvrdili svou účast diplomat a politik Pavel Svoboda, religionista Hayato Okamura, historik Radek Schovánek a Petr Blažek, starosta Martin Exner a filosof Václav Němec. Organizátoři oslovili také režisérku Olgu Sommerovou, zda se ale objeví na demonstraci, není v tuto chvíli jisté.
„Sledujeme a fandíme ústavní žalobě, kterou inicioval senátor Láska. Víme, že to může zůstat někde v šuplíku, roky se lidé cítili bezmocní z právního hlediska, ale pojmenování problému je první krok,“ uvedl Bruoth. Návrh ústavní žaloby na prezidenta je postaven na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými více či méně závažnými skutky ústavu porušuje. Konkrétně je v návrhu prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Senát by měl návrh projednat ve středu vpodvečer.