1 ARMÁDA SRN

Nedostatek vojáků. Německo zvažuje, že naverbuje cizince. Dá jim za to občanství

, NOVÉ

Témata: , , ,

Německo má dlouhodobě potíže s nedostatkem vojenského personálu, proto německé ministerstvo obrany vážně zvažuje nové originální řešení. Německá armáda by se mohla otevřít všem občanům Evropské unie. Ti by za službu měli přislíbeno německé občanství. Informaci přinesl server Deutsche Welle.

Německé ministerstvo vnitra potvrdilo, že tento návrh vážně zvažuje. „Bundeswehr (spojené ozbrojené síly Německa – pozn. red.) roste. Proto potřebujeme další kvalifikovaný personál,“ řekl agentuře DPA mluvčí ministerstva obrany. O návrhu se kladně vyjádřili i zástupci vládnoucích německých stran CDU a SPD.

Podle experta německé sociální demokracie (SPD) na obranu Karl-Heinze Brunnera si lze představit občany Evropské unie sloužící v Bundeswehru. Zdůraznil však nutnost vstup do armády podmínit občanstvím. „Pokud občané jiných států vstoupí do naší armády bez toho, aniž bychom jim slíbili německé občanství, budeme riskovat, že se z Bundeswehru stane armáda žoldáků,“ řekl pro deník Augsburger Allegemeine Karl-Heinz Brunner.

Pozitivně se k návrhu vyjádřil i Florian Hahn z německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). Podle něj by tím mohl vzniknout nový moderní model řešení, který vychází z volného pohybu uvnitř EU. „Ovšem nějaký stupeň záruky u každého jednotlivého vojáka musí být zaručen,“ řekl Florian Hahn pro Augsburger Allegemeine.

Německo má dlouhodobě potíže s náborem nových lidí do armády spolu s dalšími problémy, jako je například zastaralé vybavení a nedostatečné zásobování. Návrhy na přidávání více peněz do rozpočtu na obranu jsou v Německu extrémně nepopulární, připomíná Deutsche Welle. Zejména kvůli válečné historii země. 


Čtěte dále: Útočník z autobusu v Lübecku je obviněn z pokusu o vraždu. O motivu mlčí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.