Proč je kolem Koudelky takový rozruch. Kdo zpolitizoval post šéfa BIS a jak je to s úniky
ECHOPRIME
Jedním z mála dramat dnešní české politiky není nic, co by se bezprostředně týkalo života občanů. Nejsou to covid pasy a diskriminace neočkovaných, inflace a státní dluh nebo plány na zdražování energie a dopravy, co si opozice zvolila v první půli srpna za svůj hlavní směr útoku. Je to osoba ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky.
Plukovníkovi 15. srpna skončil řádný pětiletý mandát ředitele. Dlouho se očekávalo, že premiér Andrej Babiš Koudelkovi mandát obnoví. Po poradě s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem ale premiér oznámil, že obsazení ředitele nechává na novou vládu, do té doby toho dosavadního pověřil pouze prozatímním řízením kontrarozvědky.
Opozici v této debatě zastupuje Pavel Žáček, člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny za ODS, stranu, jejíž předseda boj o druhé jmenování Koudelky povýšil na souboj o orientaci republiky. Vládní koalici zastupuje poslanec Adam Kalous (ANO), člen stálé komise pro kontrolu BIS. Třetí je tu Jaroslav Bašta, ještě za federace krátce náměstek kontrarozvědky FBIS, posléze v sociálnědemokratické vládě Miloše Zemana ministr pro koordinaci tajných služeb. Dnes lídr kandidátky SPD v Pardubickém kraji.
Pánové, pamatujete si, že by spor o osobu ředitele BIS byl kdy takhle vnitropoliticky vyhrocený?
Bašta: Naposled byl takovýto rozruch v roce 1999, kdy ředitele Karla Vulterina střídal Jiří Růžek. Kolem toho byla tenkrát docela ostrá kampaň v novinách. Dokonce Jiřího Růžka začali trestně stíhat. Došlo ke spoustě úniků do médií, především do TV Nova. V tomto ohledu to není nic překvapivého. Já jsem byl tehdy ministrem vlády odpovědným za koordinaci zpravodajských služeb a vyměnit Růžka za Vulterina jsem navrhl kvůli jednomu skandálu, kterého se tehdy v BIS dopustili. Vulterin si definitivně podtrhl židli tím, že na otázku, jak to, že jim nebylo divné, že irácký zástupce velvyslance zmizel na konci roku z Prahy, odpověděl: My jsme mysleli, že odjel na Vánoce. Tak dostal následně otázku, odkdy muslimové slaví Vánoce. Někdy i takovéto drobnosti usvědčí ředitele z nekompetentnosti. Ale nebyl to, pravda, spor mezi vládou a opozicí.
Dnešní ODS a její partneři z opozice už několik měsíců požadují, aby ve vedení BIS zůstal dosavadní ředitel. To za těch třicet let českého státu nepamatuji. Proč je potřeba mluvit v té věci tak důrazně?
Žáček: Je to úplně absurdní situace, ano. Ale proč? Dnes, kdy by se premiér a vláda v případě nutnosti měli bít za svého ředitele, tak vinou toho, že máme menšinovou vládu podporovanou komunisty, kteří BIS také kritizují, premiér nemá většinu a musí kličkovat. Kličkuje zejména ve vztahu k prezidentovi. Tím se to politizovalo v první řadě. Stejně jako faktem, že premiér Babiš neřešil možnost, že od 16. srpna nemusí být v čele řádný ředitel. Za normální situace by se premiér v takové věci dávno vyjádřil. Opozice zvlášť po tom, co se dělo v poslední době, a s přihlédnutím k dobrým výstupům služby nemůže dělat, že se nic neděje. Nemůže říkat: Necháme to na premiérovi, necháme to na prezidentovi, ať si tam někoho dosadí, nás to nezajímá.
Kličkuje váš premiér, protože se bojí prezidenta, je to tak, že situaci mohl dávno řešit?
Kalous: Nemyslím, že se bojí prezidenta. A ovšem souhlasím s tím, že situaci mohl řešit dřív. Dělalo se to na poslední chvíli, což nepovažuji za úplně šťastné. Proč tomu tak je, je asi otázka na premiéra. Já jsem teď hlavně rád, že pan Koudelka pokračuje. Pro službu, pro její vnitřní chod, se nic nestalo. Pan Koudelka sedí ve stejné kanceláři na stejné židli. Bude tam do doby, než o něm rozhodne budoucí vláda. Na druhou stranu způsob, jakým opozice brojila za pana Koudelku, mi taky přišel nešťastný. Když teď budu trochu spekulovat: Představte si situaci, kdy bude jiný ředitel, kterému bude končit mandát, a opozice bude proti němu. To bude fakt tatáž opozice naopak říkat: Počkejte po volbách, až bude nová vláda? Nicméně počítá se výsledek, z mého pohledu je vyhovující.
Celý Salon si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 199 korun za měsíc zde.