Výročí v roce 2019: 30 let od sametové revoluce, 50 od upálení Palacha
Výročí v roce 2019
Češi si letos připomenou 30. výročí sametové revoluce, která ukončila komunistický totalitní režim, a 15 let od vstupu do Evropské unie. Uplyne i 50 let od burcujícího činu Jana Palacha, osmdesát let od okupace českých zemí nacistickým Německem a začátku druhé světové války (začíná přepadením Polska). Oslavy stého výročí vzniku čekají brněnskou Masarykovu univerzitu.
Od 19. ledna, tedy výročního dne úmrtí Jana Palacha na následky popálenin, kdy se na protest proti rezignaci společnosti na důsledky okupace země sám zapálil na Václavském náměstí v Praze, začne výstava v Muzeu Kampa. Představí díla, která reagovala na smrt jeho i Jana Zajíce, který Palacha následoval v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Výstava má ukázat, že, i když se snažila totalitní moc památku na Jana Palacha potlačit, ve vědomí společnosti zůstávala stále živá.
Oslavy třiceti let od pádu komunismu v roce 1989 plánuje například Česká filharmonie, v listopadu chystá koncert. „První český orchestr zahraje k 30. výročí sametové revoluce koncert, v němž budou hrát členové a absolventi naší Orchestrální akademie. Koncert se bude konat 17. listopadu,“ uvedl pro deník Echo24 za Českou filharmonii Luděk Březina.
Sto let od svého vzniku si připomene Masarykova univerzita. „Oslavy odstartují akademické obřady v den založení 28. ledna 2019 a potrvají až do poloviny června,“ sdělila deníku mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Výstavy k výročím plánuje i Olomouc či Pražský hrad
Národní galerie představí v krátkodobých výstavách významné osobnosti českého i světového umění Josefa Šímu, Stanislava Suchardu, Václava Hollara, Milana Grygara, Stanislava Kolíbala, Josefa Bolfa, Alberta Giacomettiho a francouzské impresionisty. Do vzdálenější historie se NG vrátí prostřednictvím výstavy Sasko-Čechy, která se věnuje dvěma tisíciletím vztahů sousedních kulturních regionů. Pád komunistického režimu připomene fotografická výstava Havel na Hrad!
Galerie hlavního města Prahy k výročí roku 1989 připravila výstavu Karafiát a samet, která přiblíží dvě místa a revoluce, tu portugalskou z roku 1974, které se říká karafiátová, a tu v Československu. Připomene také umělce Bedřicha Dlouhého a skupinu Devětsil.
Muzeum umění Olomouc připomene listopad 1989 v tomto městě výstavou dobových fotografií a dokumentů od autorů Vladislava Galgonka, Petra Zatloukala, Jindřicha Štreita či Luďka Peřiny. Jaro zahájí Muzeum umění výstavou děl výtvarníka Václava Cíglera. Představí komplexně Cíglerovu kresbu, včetně jeho básní a návrhů skleněných děl.
Pražská Galerie Rudolfinum za svou výstavu roku 2019 označuje projekt A Cool Breeze. Hlavním tématem výstavy s účastí mezinárodních umělců je nové pojetí klasického sochařského námětu figury, který je stále častěji zpracováván neobvyklým postupem a za použití netradičních materiálů. Rudolfinum představí také amerického umělce Arthura Jafu, který ve svém filmovém díle pomocí současných snímků a nalezených záběrů syntetizuje pohled na americkou historii života černošské komunity.
Správa Pražského hradu připravila výstavu 100 let česko-slovenské koruny. Seznámí návštěvníky s vývojem československých a českých platidel, bankovek, státovek a mincí. Půjčí je Česká národní banka a budou poprvé v takovém rozsahu prezentovány veřejnosti.
Hrad chystá také výstavu slovinského impresionismu, výstavu věnovanou 600. výročí úmrtí českého a římského krále Václava IV. a výstavu Portrét v Čechách pohledem dvou století zahrnující dvě stovky ukázek klasické malířské disciplíny počínaje Josefem Mánesem a konče současnými díly zejména členů spolku Mánes, který se na výstavě podílí.