Den hanby. Zeman přijal šéfa komunistů Filipa na výročí okupace
komunisti v lánech
Veřejným čtením ústavy před Pražským hradem připomněli ve středu členové hnutí STAN výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a násilné potlačení demonstrací o rok později. Prezidenta Zemana kritizovali za to, že přesně na den významného výročí přijal v Lánech předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. Účastníci průvodu Milionu chvilek pro demokracii pak před budovou KSČM v ulici Politických vězňů položili rakev a nakreslili na zem obrysy obětí.
Místopředseda Senátu Jiří Růžička (zvolen za TOP 09 a STAN) označil 21. srpen 1968 za den zklamání a 21. srpen 1969 za den hanby. „Zítra (ve čtvrtek) to bude 50 let, co představitelé KSČ podepsali pendrekový zákon. Dneska prezident této republiky přijímá předsedu KSČM,“ uvedl před čtením z ústavy. V Lánech předsedu KSČM doprovodila i poslankyně Miroslava Vostrá. Na snímku, který zveřejnil na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček, s prezidentem u stolu se zástupci komunistů sedí ještě kancléř Vratislav Mynář.
Hrad přitom již dopoledne na sociální síti přidal příspěvek pietně vzpomínající na srpen 1968.
— Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) August 21, 2019
- srpna 1968. Nezapomeneme! pic.twitter.com/sU8mPRZYGz
Při protiokupačních protestech v srpnu 1969 zemřelo v Československu pět lidí a desítky dalších byly zraněny, když se je bezpečnostní složky snažily rozehnat. „V roce 1968 to bylo alespoň přehledné. Měli jsme tady náš národ a proti nám okupanty. O rok později to bylo jinak. Najednou jsme tady měli vlastní českou policii, Sbor národní bezpečnosti, a milicionáře, aby ukázali vlastnímu národu, že už se neodpouští vyjádřit vlastní názor,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.
„Z ústavy naši politici a především prezident dělají v posledních měsících trhací kalendář. Vykládají si ji svévolně. Máme bohužel tak slabé politiky, kteří tomu tlaku ustupují. Myslím tím hlavně premiéra,“ řekl Rakušan.
Organizátoři středeční akce STAN chtěli kromě okupace v roce 1968, následných demonstrací a nynějších kroků prezidenta poukázat také na události v Rusku, kde byla v roce 2017 zadržena jedna žena kvůli čtení ústavy. Akce STAN se kromě Rakušana a Růžičky zúčastnila také například pražská radní Hana Kordová Marvanová, která se v 90. letech podílela na formování Ústavy ČR, nebo spisovatel Jiří Padevět.
„Hanba vládě.“ Průvod položil před budovou KSČM rakev a nakreslil na zem obrysy obětí
Ve středu se také na Václavském náměstí začali shromažďovat kritici premiéra Babiše, prezidenta Zemana i komunistů, kteří podporují menšinový Babišův kabinet. V podvečerním průvodu na Hradčanské náměstí k připomínce událostí ze srpna 1969 jich spolek Milion chvilek očekával tři až pět tisíc.
V podvečer účastníci pietního pochodu položili před vrata sídla KSČM v ulici Politických vězňů rakev se jmény obětí protestů roku 1969. Na zem namalovali siluety mrtvých. V ulici pak po minutách ticha zanechali také křídou namalované obrysy svých nohou, aby bylo vidět, kolik demonstrantů přišlo. Předseda KSČM Vojtěch Filip na to reagoval slovy o neustálém přepisování faktů, současná KSČM vznikla až v roce 1990, odstřihl stranu od historie.
Iniciativa chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969 poukázat i na současnou politickou situaci. „Nelze o tom mlčet a dělat, že se nic neděje,“ uvedl Minář s odkazem na kauzu údajného střetu zájmů premiéra či chování prezidenta.