Po Včelce Máje ve sněmovně přišla ostuda v Římě. Absolutně nedůstojné, míní Špaček

spor o Vondráčka

Po Včelce Máje ve sněmovně přišla ostuda v Římě. Absolutně nedůstojné, míní ŠpačekAKTUALIZUJEME
Radek Vondráček na problematické fotografii Foto:

Foto: Twitter / Radek Vondráček

Domov

Vojtěch Šeliga

Fotografování předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v římské bazilice vyvolalo značný rozruch. Politik ANO měl prý povolení, to však ale nic nemění na tom, že to bylo nedůstojné chování třetího nejvyššího ústavního činitele. Pro Echo24 to řekl expert na etiketu a protokol Ladislav Špaček. Není to poprvé, co Vondráček svým chováním pobouřil část veřejnosti. Naposledy kvůli svému hudebnímu vystoupení na předsednickém pultu sněmovny, v rámci něhož podle informací Echo24 hrál a zpíval svým kolegům Včelku Máju od Karla Gotta.

„Je to absolutně nedůstojné. Ústavní činitelé se odjakživa takto nefotografují. Leda by to vyfotil úřední fotograf hostitelské strany. Vždy tam musí být nějaký styčný důstojník, to znamená někdo z protokolu hostitelské strany, který delegaci doprovází, vypráví o místech, kde se nachází, organizuje přesuny, obědy a tak dále. Kdyby v tom doprovodu byl také fotograf hostitelské strany, tak budiž, ten může fotografovat a vyfotit pana Vondráčka, kde chce,“ uvedl Ladislav Špaček pro Echo24.

Takto vysoko postavený ústavní činitel má držet určité dekorum, i kdyby měl povolení fotit. „Takže ani kdyby to někdo z hostitelské strany povolil, tak je to vyloučené, aby se ústavní činitel takhle choval, to se nedělá,“ dodal Špaček.

Událost ale vidí jinak někdejší ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt, podle kterého situace není jednoznačná. „Jsou přirozeně místa, na kterých je běžně zakázáno pořizovat snímky či filmové záznamy. Při oficiálních návštěvách zahraničních hostů se však z těchto pravidel dělají výjimky,“ uvedl Forejt pro Echo24. „Mnohdy o fototermín žádají sami hostitelé. Vzniklé snímky jsou pak prezentovány dle protokolárních a diplomatických zvyklostí,“ dodal Forejt s tím, že nezná detaily Vondráčkovy cesty do Říma, ale předpokládá přípravu cesty ze strany české ambasády u Svatého stolce včetně toho, kde se smí a nesmí fotit.

Vondráček rozpoutal kritiku veřejnosti vůči svému nevhodnému chování svým čtvrtečním twitterovým příspěvkem. „Bazilika svatého Klimenta právě teď,“ napsal jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů k záběrům z římského kostela. Na přiložených snímcích je však zachycen i s nepřehlédnutelnými upozorněními, že v chrámu se nesmí fotografovat.

V sobotu odpoledne po mnoha kritických reakcích na Twiteru zveřejnil šéf sněmovny další reakci. „Všechny mohu ujistit, že kvůli mimořádné události se v bazilice sv. Klimenta fotit smělo, celou mši natáčelo dokonce několik TV štábů vč. České televize. Velvyslanectví předjednalo speciální povolení pro natáčení a fotografování u priora kláštera,“ napsal Vondráček na svém účtu.

Do Vondráčka se na Twiteru pustil například i Miroslav Kalousek. Předseda sněmovny mu to však naopak vrátil fotkami Kalouska z výstavy Picassa v Paříží a z koncertu filharmonie v Praze. „Zase jste nic nepochopil, pane předsedo,“ reagoval na něj Kalousek na Twitteru. Pro Echo24 Předseda poslaneckého klubu TOP 09 uvedl, že na obou místech a v daných časech bylo povolené pořizovat fotografie.

Vondráček ve sněmovně zpíval například Včelku Máju

Není to však poprvé, kdy předseda Poslanecké sněmovny sklidil za své nevhodné chování kritiku. Nedávno byly zveřejněny fotografie s Vondráčkem, jak hraje svým kolegům na kytaru na předsednickém pultu ve sněmovně. Podle důvěryhodného zdroje serveru Echo24 měl tehdy ještě budoucí vysoký ústavní činitel hrát mimo jiné i Včelku Máju od Karla Gotta.

I tohle faux pas se Vondráček snažil bagatelizovat. „Bylo to v době, kdy se dělala rekonstrukce sálu, kdy tam byly vytrhané koberce. Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo, že v Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá,“ řekl Vondráček.

Podle Vondráčka nebylo jeho chování nijak nedůstojné. Nemyslí si ale, že by šlo o zneuctění poslanecké půdy, naopak se ke svému hudebnímu výstupu hrdě hlásí a věří, že tohle uvolnění sálu prospělo. „Jen to tedy není úplně aktuální, tu dobu jsem ještě nebyl předsedou Poslanecké sněmovny,“ dodává.

Čtěte také: Mejdan ve sněmovně. Vondráček hrál na kytaru na předsednickém stole