Babiše rozčílil text v The New York Times: Bylo to zadání, že bude V4 vykreslena negativně

Babiš o dotacích

Babiše rozčílil text v The New York Times: Bylo to zadání, že bude V4 vykreslena negativněNOVÉ
Domov

mm Echo24

Reportáž amerického deníku New York Times (NYT) o zneužívání unijních dotací středovýchodními oligarchy rozčílila premiéra Andreje Babiše. Právě jeho totiž noviny označily za největšího příjemce zemědělských dotací v Česku, což šéf vlády pokládá za lži a nesmysly. Redaktor podle něj pouze plnil zadání a jeho cílem bylo poškodit jeho i celou Visegrádskou skupinu.

Babiš podle svých slov vedl před vznikem reportáže s redaktorem NYT více než hodinový rozhovor, který byl plný lží, a nedostal v něm žádný prostor k vyjádření. „Vyvracel jsem mu nesmysly například o zastropování (zemědělských dotací pro velké firmy – pozn.red), že to přišlo se mnou, a takové věci. Přitom už při vstupu České republiky do Evropské unie čeští zemědělci nechtěli zastropování,“ uvedl Babiš pro Parlamentní listy.

Redaktor podle premiéra postupoval podle zadání, že má jeho i celou V4 vykreslit jako negativní. „New York Times je deník, který je protitrumpovský, promigrační a nevím jaký. Takže to jsou absolutně neobjektivní věci, já to zásadně odmítám,“ prohlásil Babiš s tím, že všechny domněnky a lži v rozhovoru vyvrátil.

Americká i německá média podobně jako ta česká dle premiéra nejsou nezávislá. „Nechci se nad tím rozčilovat, protože stejně jako některá německá média o mně lžou z titulu toho, že kritizuji Evropskou unii kvůli migraci, tak i u tohoto protitrumpovského deníku bylo jasné, jaký bude výsledek,“ tvrdí Babiš,

Našli si megaudavače Wagenknechta, tvrdí Babiš

Babiš kritizoval také to, že deník ve své reportáži zmiňuje pirátského senátora Lukáše Wagenknechta, který nedávno zažaloval Evropskou radu kvůli nečinnost ve věci Babišova střetu zájmů. „Našli si největšího psychopata Wagenknechta, který poškodil naši zemi o 800 milionů. Je to megaudavač, který udává celý život své zaměstnavatele, nadřízené. Můžete se zeptat ve firmách, kde pracoval. Toho citují, to je strašně zajímavé,“ nesouhlasí Babiš.

NYT podnikl v devíti zemích střední a východní Evropy investigaci, která odhalila neprůhledné rozdělování dotací mezi hrstku mocných, kteří mají styky. Mezi jednoho z oligarchů zařadila reportáž i Andreje Babiše, který je podle deníku největším „dojičem“ zemědělských dotací v České republice, a připomíná, že premiér čelí dvěma auditům kvůli střetu zájmů a že česká vláda v posledních letech prosadila pravidla, která usnadňují velkým společnostem získat více dotací.

Podrobně článek také rozebírá, jak systém zemědělských dotací zneužívá maďarský premiér Viktor Orbán. Ten podle deníku používá dotace jako systém patronáže, ze kterého těží jeho přátelé a rodina, chrání díky nim své politické zájmy a pomáhají mu trestat jeho soupeře.

Čtěte také: Hádka o platy nemusí skončit jen stávkou. Učitele naštvala Babišova reakce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.