„Podmořské výbuchy na plynovodu hrají do karet Rusku. Sabotáž je možná,“ říká odborník
ENERGETICKÁ BEZPEČNOST
Úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 vytváří další tlak na Evropu, která hledá alternativu k ruskému plynu. Havárie ale neomezuje dodávky do Evropy, protože ani jedním potrubím plyn stejně neteče, uvedl v rozhovoru pro deník Echo24.cz Martin Jirušek, odborník na energetickou politiku a energetiku v mezinárodních vztazích z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Je možné, že výbuchy, které zřejmě stojí za úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2, byly sabotážní akcí. Pokud se to potvrdí, kdo by z nich měl výhodu?
Výhoda je v tom, že Evropa by se dostala pod ještě větší tlak. Zmizela by ta alternativa. Nord Stream 1 už byl dostaven, Nord Stream 2 ale nebyl zprovozněn. To, že měl nějaký únik, neomezuje v tuto chvíli dodávky do Evropy. Je to samozřejmě ale jakýsi další tlak na Evropu, která hledá ty alternativy. To hraje do karet Rusku, které se snaží ten tlak vyvíjet.
Můžete přiblížit, jak by takový útok ze strany Ruska nebo někoho jiného bylo možné provézt?
Nejsem technik, asi bych hodně spekuloval, ale dá se předpokládat, že by to šlo nějakou externí aktivitou, nějakou náloží nebo přetlakováním nějaké části potrubí. Úplně konkrétně se ale nechci dohadovat, informací je zatím ještě poměrně málo.
Aktuálně rostou v důsledku výbuchů ceny plynu na burzách. Myslíte, že můžou mít na cenu dlouhodobý vliv?
Až takový vliv na množství plynu to mít nebude, jak jsem řekl, Nord Stream 2 nebyl v provozu a Nord Stream 1 byl využíván minimálně nebo úplně stál. Dá se předpokládat, že na trhu to zvedne nervozitu. Takový incident cenu rozkolísá, ale pokud by to neeskalovalo v nějaký rozsáhlejší konflikt, ten trh se zase po čase uklidní. Ostatně jsme viděli, že trh má tendenci se uklidnit, když se situace vyjasní, byť ta cena plynu není vůbec nízká.
Není zajímavé to načasování? V úterý se totiž otevíral v Polsku plynovod Baltic Pipe, který povede plyn z Norska do Dánska a Polska a bude schopen dodávat surovinu také odběratelům v okolních zemích. Vidíte tam možnou souvislost?
Je to minimálně hodně podezřelé. Jak říkám, ať už za tím stojí cokoliv, zvyšuje to tlak na Evropu, která se snaží zbavit závislosti na ruském plynu. Baltic Pipe je polský projekt, Polsko má dlouhodobě v plánu se vyvázat ze závislosti na Rusku.
Jak jsou přibližně takové plynovody hlídané?
Plynovod jako takový je pravidelně monitorován z hlediska toho, jestli funguje. Jsou tam nějaká čidla tlaku, předpokládám, že i nějaká čidla pohybu. To potrubí má kolem sebe nějaký perimetr, který je kontrolován podobně jako potrubí, která vedou po souši, ale že by tam nad ním hlídkovala nějaká loď nebo byl po celé délce nějak pravidelně hlídán, to ne. Pokud ten dotaz směřuje na to, jestli je ho možné nějakým způsobem sabotovat, tak v zásadě ano.