Česko zrychluje zbrojení. Armáda by při invazi přežila maximálně týdny

NÁKUPY NOVÉ TECHNIKY

Česko zrychluje zbrojení. Armáda by při invazi přežila maximálně týdny
Příslušníci Aktivní zálohy AČR. O vstup do AZ je od krize na Ukrajině enormní zájem. Od poloviny února požádalo o vstup do záloh přes 1400 lidí, kteří v blízké době projdou cvičením, přihlásila se k němu už asi třetina. Foto: Armáda ČR
2
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Ruská invaze zásadním způsobem změnila plány na vyzbrojení české armády. Ministerstvo obrany teď v reakci na vývoj na Ukrajině urychluje nákup nových zbraní, včetně těžké techniky. Investice do armády tak budou v příštích letech zřejmě rekordní. Aktuálně se jedná o nákupu většího počtu amerických vrtulníků Venom a Viper nebo nových obrněnců. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra je současné vybavení armády zastaralé. V případě útoku by nás ubránila nanejvýše několik týdnů, říká.

Ministerstvo obrany původně počítalo pro letošní rok se skromnějším rozpočtem. Situace se však výrazně změnila poté, co na konci února zaútočilo Rusko na Ukrajinu. Ministerstvo obrany už získalo z rozpočtu pro letošek miliardu korun navíc. Peníze mají jít na nákup útočných pušek, samopalů, pistolí a granátometů. Další a mnohem rozsáhlejší investice do zbrojení mají přijít v nejbližší době.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už opakovaně řekla, že ČR musí nakoupit více bojových vrtulníků. Zatím je podepsaná smlouva pouze na čtyři bojové vrtulníky Viper a osm víceúčelových Venomů od americké společnosti Bell, které jsou stále ve výrobě. Resort obrany už kvůli tomu jedná o navýšení objednávky. „Ministerstvo obrany v tuto chvíli u veškerých vyzbrojovacích projektů plánovaných v souladu s koncepčními dokumenty AČR analyzuje možnosti, jak je urychlit či pořídit další kusy již používané nebo zasmluvněné techniky,“ uvedl za ministerstvo mluvčí Jakub Fajnor.

Víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom v českých barvách během výroby v USA.
Víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom v českých barvách během výroby v USA. Foto: Bell Textron Inc.

Aktuálně je také jednání o obnovení pozastaveného tendru na 210 moderních bojových vozidel pěchoty. Armáda nyní provozuje pouze stovku starších BVP-2 československé výroby. Do tendru se již dříve přihlásily tři firmy. Ministerstvo obrany pod vedením Lubomíra Metnara (za ANO) nicméně nevybralo žádnou z nich. V jednání je také nákup nových tanků a obrněných transportérů.

Resort už také dnes řeší investice do blízké budoucnosti. Ministryně obrany chce ještě letos vyřešit otázku nadzvukových stíhaček. Současné gripeny máme totiž pronajaté pouze do roku 2027 s tím, že si je potom máme právo odkoupit. Ve výzbroji 211. taktické letky z Čáslavi je jich nyní 14. Z koncepčních dokumentů armády rovněž vyplývá, že by se mělo české vojsko brzy začít poohlížet po vojenských dronech a bezpilotních letounech.

Můžeme se bavit o týdnech, v budoucnu o měsících

Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra je potřeba řešit situaci armády budováním takzvané vševojskové armády, která by dokázala eventuálně vykonávat teritoriální obranu ČR až několik měsíců. Pouze úzce specializované vojsko podle něj nedává smysl, a to ani v rámci NATO. Jiné země podle něj na tuto myšlenku doplácejí.

Ještě před deseti lety podle něj ministerstvo obrany tvrdilo, že si takzvanou vševojskovou armádu nemůžeme dovolit. „Uběhlo pár let, přišel Krym a Donbas, a najednou si všichni uvědomili, že si ji nejen můžeme dovolit, ale že ji mít musíme. Musíme mít mechanizovanou pěchotu, tanky, nadzvukové letectvo, dělostřelectvo a tak dále,“ řekl pro Echo24. „Budujeme armádu, která bude schopna samostatně bránit území ČR po nějakou relevantní dobu. Dnes se můžeme bavit maximálně o týdnech, v budoucnu bychom se měli bavit o měsících, to je cílový stav,“ konstatuje.

„Několik zakázek už je podepsaných a je to na dobré cestě. To jsou houfnice Caesar, protivzdušné systémy Spyder, americké vrtulníky. BVP se ale ukrutně protahují. Původně se plánovalo, že bychom je měli začít dostávat snad už před dvěma lety. Je jasné, že teď se nabere další rok, než proběhnou všechny analýzy,“ říká Visingr. „Původní částka 52 miliard korun je nedostatečná. Je výsledkem marketingového průzkumu z roku 2013. Dneska by mohla být reálná cena zakázky spíš kolem 70 miliard,“ dodává s tím, že nákup nových BVP pro mechanizovanou brigádu je absolutně bezpodmínečný. Dále zmínil také nákup moderních tanků.

I naše gripeny jsou budou podle Visingra brzy nedostatečné. „Nejpozději v roce 2025 už musíme mít jasno. Buď mít dál gripeny, ale modernizovanou verzi, protože ta současná už nebude vyhovovat, nebo nakoupit americké F-35. Mluví se teď o tom, že bychom se teoreticky mohli připojit do systému nuclear sharing, podobně jako plánuje Polsko. To znamená, že na polském území by byly umístěny americké jaderné bomby, které by v případě potřeby polské letectvo dostalo. Pokud bychom se rozhodli, že to chceme, F-35 by byly jasná volba.“

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články