Drtivá porážka tradičních britských stran v eurovolbách? Brexitová strana má obří podporu

Brexitová strana

Drtivá porážka tradičních britských stran v eurovolbách? Brexitová strana má obří podporuNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Konzervativci a labouristé by mohli v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu zažít trpkou porážku. Podle nejnovějších průzkumů totiž drtivě zvítězí Brexitová strana založená euroskeptikem Nigelem Faragem, která má preference vyšší něž obě tradiční strany dohromady. Premiérka Theresa Mayová se svou Konzervativní stranou nedosahuje v průzkumech ani třetinové podpory v porovnání s brexitáři. 

Průzkum společnosti Opinium pro britský deník The Observer ukazuje, že Brexitová strana získá kolem 34 procent hlasů, labouristé asi 21 procent a strana premiérky Theresy Mayové spadla až na 11 procent s tím, že nad ní se dostali i Liberální demokraté, kteří mají o procentní bod více. Mayová se obává, že by vítězství v eurovolbách mohlo podpořit Farageovu ideu odchodu Velké Británie z EU bez dohody. 

Průzkum volebních preferencí společnosti Opinium před květnovými volbami do Evropského parlamentu.
Průzkum volebních preferencí společnosti Opinium před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Foto:

Zdroj: The Observer 

Farage měl v sobotu velký úspěch na shromáždění poblíž Sunderlandu na severovýchodě Anglie. Stovky lidí podpořily jeho stanovisko, že brexitová dohoda je jako „dokument státu, který se vzdává po prohrané válce“. Známky paniky jsou znát mezi oběma tradičními stranami, které Farage chtějí „zastavit“.

Tlak na Mayovou roste

Lídr labouristické kandidátky pro květnové volby Richard Corbett se na voliče své strany obrátil s tím, že je třeba zastavit „krajně pravicového extremistu, který tvrdí, že hájí zájmy Británie.“ Bývalý britský premiér Tony Blair označil nadcházející volby jako boj proti Farageovu způsobu odchodu z Evropské unie. Konzervativci v čele s Mayovou nadále věří ve schůdnost dohody ve sněmovně. Premiérka se v sobotu večer vyjádřila, že jednání s opoziční Labouristickou stranou budou v pondělí pokračovat.

Růst Farageových preferencí ale zcela jistě znovu rozproudí debatu o tom, jak dlouho ještě může Mayová zůstat v čele Konzervativní strany. Tlak na ni totiž roste nejen z řad voličů, ale i mezi jejími vlastními kolegy z vládního kabinetu. Někteří ministři buď chtějí podpořit Farage anebo některou z dalších stran. 

Členka parlamentu a současná lídryně strany Pro setrvání v EU Heidu Allenová chce v pondělí Farage vyzvat k televizní debatě. Bývalý člen parlamentu za Labouristickou stranu Chuka Ummuna dodal, že Farage dostává moc velkou volnost v této kampani. Lidé podle něj zapomínají na jeho nedávné výroky a podporu protiimigrační politiky. „Je načase vyzvat jeho sprostou, rozdělující politiku na souboj. Proto chceme ještě před volbami uspořádat tuto debatu,“ vysvětluje Ummuna. 

Společnost Opinium připojila i volební preference pro potenciální volby i do britského parlamentu. Zde tradiční toryové a whigové nadále vedou, ale i tady se Brexitová strana rychle dotahuje. Volby by nyní vyhráli labouristé se ziskem 28 procent, druzí by byli konzervativci s 22 procenty a hned za nimi brexitáři se ziskem 21 procent hlasů. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: „Sedm let dřu,“ postěžoval si Babiš. „Měl jsem se raději střelit do nohy“

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články