Davům na očích mohou naráz močit čtyři muži. Praha má u ‚hlaváku‘ kontroverzní atrakci

Davům na očích mohou naráz močit čtyři muži. Praha má u ‚hlaváku‘ kontroverzní atrakciNOVÉ
Před budovou nádraží mohou všem na očích naráz močit čtyři muži Foto:

Foto: Petr Podaný s použitím reklamních materiálů výrobce pisoáru 

Domov

spor o pisoáry

Echo24

Přímo k parku před pražským hlavním nádražím, kudy denně projdou až desítky tisíc lidí, nainstalovala radnice Prahy 1 mobilní pisoáry. Podle radních mají zabránit tomu, aby lidé močili na stromy, což škodí zeleni a navíc pak vzniká zápach. Na internetu však pisoáry budí rozruch. Uživatelé se přou o jejich umístění i estetičnost, nápad kritizuje i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Praha 1 se snaží situaci mírnit tím, že mobilní záchody ve Vrchlického sadech postavila na zkoušku a dočasně. 

U konkrétního modelu pisoáru firmy Johnny Servis mohou před zraky všech ostatních ve výklencích močit současně čtyři muži. „Jsme si vědomi toho, že současné řešení není příliš reprezentativní,“ uznává radní Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro jedničku). „Poptávka po toaletách tu ale rozhodně je a již se potvrdila. Denně tu projde na 70 000 lidí, mnoho mužů pak močí nepokrytě, například u stromů, čímž vzniká zápach a zároveň to škodí zeleni,“ dodal.  Podle radnice jde o zkušební provoz, pisoáry zůstanou v parku do konce května, kdy radnice vyhodnotí, zda měly kýžený efekt. Pokud ano, umístí tam natrvalo esteticky vhodnější zařízení.

O současné podobě se však na internetu vedou diskuze, strefuje se do ní kupříkladu bývalý předseda TOP 09 Kalousek. „Konečně revoluční čin od radnice Praha 1… Dalším vývojovým stupněm bude kadibudka, kam bude vidět zase zepředu. A bude tam wi-fi,“ glosoval na Twitteru. To na Facebooku se zase pod příspěvkem Prahy 1 rojí komentáře kritizující umístění záchodů. Ty stojí z většiny hned naproti vchodu do nádražní haly. Další výtky míří k nevkusnosti či nehygieničnosti a také k tomu, že záchody jsou sice zdarma, ale městská část nenabízí žádnou podobnou alternativu pro ženy.

Vyskytl se také už případ, kdy někdo mobilní záchod „odnesl“ na jiné místo. Najdou se i uživatelé, kteří pisoáry hodnotí jako dobrý nápad.

Radnice i kvůli kritice následně reagovala na Facebooku. „Co se týče stávajícího umístění pisoárů, jsme otevřeni návrhům na jiné umístění, ovšem s ohledem na vhodné podloží, které je tu často svažité. Zatím je evidentní, že pisoáry jsou využívané, vyvážíme je každý všední den,“ napsal radní Kučera.

Vrchlického sady, Pražany přezdívané Sherwood, jsou známé velkou koncentrací bezdomovců, uživatelů drog a kriminálníků obecně. Podle Kučery je v plánu celková obnova parku, která nicméně ještě nějakou dobu nezačne. Radnice chce proto podnikat dílčí kroky ke zlepšení lokality. Přes park by v budoucnu měla vést tramvajová trať, kterou pražský magistrát plánuje z Vinohradské třídy kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice.

Čtěte také: Chodíte v noci často na záchod? Možná tím výrazně škodíte české ekonomice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články