2 Týdeník Echo

Nejdu dělat politiku pro menšiny, říká kandidát ČSSD na primátora Jakub Landovský

ROZHOVOR

Témata: ,

Komunální volby v Praze budou testem, jak na tom aktuálně jednotlivé strany jsou. Pro sociální demokraty nikdy nebylo tradičně pravicové hlavní město snadným soubojem. Tentokrát do něj jako lídra své kandidátky vysílají Jakuba Landovského. Syna známého herce a disidenta Pavla Landovského, už čtvrtým rokem náměstka ministra obrany. V kuloárech se o něm mluvilo jako o jednom z kandidátů na ministerský post. Landovský ale jasně říká, že na vstup do politiky chce mít přímý mandát z voleb. V rozhovoru pro Týdeník Echo mluví o tom, jaká témata budou v Praze rozhodovat, i o českých výdajích na obranu, které stále nedosahují závazků NATO.

Jste úředník, odborný ministerský náměstek pod služebním zákonem. Proč jste se zrovna teď rozhodl jít do politiky?

Aby člověk skutečně dokázal s něčím pohnout, nemůže se tvářit, že politika neexistuje. A když mi lidé ze sociální demokracie, kterou jsem často kritizoval, nabídli vedení kandidátky, tak už skoro nemůžu říct Ne. Kdybych jen stál opodál a stále kritizoval, tak bych se stal takovým kverulantem. Kibicem zvenku. Vzal jsem si docela dlouhý čas na rozmyšlenou a uvažoval jsem, co pro mě vlastně politika znamená. Co na to bude říkat moje rodina. A dospěl jsem k tomu, že když do toho půjdu, budu se moci opřít o voliče, kteří skutečně hodili lístek s mým jménem do urny. Na druhou stranu mám skutečně rád svoji současnou práci a strašně rád bych v ní pokračoval. Může se stát, že ty volby nevyhraju tak, jak bych si představoval. Potom můžu být zastupitelem hlavního města Prahy a zároveň zůstat náměstkem ministra obrany a dělat to, co mě baví a kde už jsem schopný odvést cennou práci.

Kdo vám dal nabídku? Přímo nový předseda Jan Hamáček, s nímž máte dlouhodobě velmi dobré vztahy?

Pro Honzu Hamáčka jsem pracoval. Vždycky jsem měl štěstí na šéfy. Nejdřív jsem pracoval pro Jiřího Dienstbiera staršího.

Přivedl vás Jan Hamáček do sociální demokracie?

To ne. Já jsem do ČSSD vstoupil v roce 2006, když jsem se vrátil ze studií v Americe, kde jsem byl na Fulbrightově stipendiu v Oregonu. V Americe jsem obdivoval lehkost, s jakou tam žijí politický život. To tady nebylo. Odjížděl jsem v době, kdy pořád ještě doznívala opoziční smlouva a politika pro nás byla něco temného. V Americe jsem viděl, jak politika prostupuje celou společnost. Viděl jsem, jak je strašně důležité umět se srozumitelně a jasně vyjádřit. Jak je důležité umět přesvědčit a získat ostatní. Řekl jsem si, že až se vrátím do Česka, vstoupím do nějaké strany, abych to mohl začít naplňovat. V Americe bych si z mnoha důvodů zvolil Demokratickou stranu.

Proč?

Demokratická strana tam byla vždycky mnohem víc liberální a víc se starala o svět. Pohled amerických demokratů na zahraniční politiku vycházel z multilateralismu. My si jako malá země nemůžeme dovolit spoléhat se sami na sebe. Amerika může oscilovat mezi multilateralismem a unilaterálním jednáním, a přitom dosáhnout nějakých výsledků. Tenkrát jsem byl v Americe na univerzitě, které jsou samozřejmě hodně levicové. To akademické prostředí vás k demokratům samo vede. S hlavou plnou angažovanosti jsem se vrátil do Čech a vstoupil do sociální demokracie.

Celý rozhovor s Jakubem Landovským najdete v novém čísle Týdeníku Echo, který vychází ve středu. Můžete jej však najít již nyní na EchoPrime zde.

 

  

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.