Koronavirus unikl z čínské laboratoře už v září 2019, důkazů je dostatek, tvrdí američtí republikáni
PŮVOD KORONAVIRU
Američtí republikáni tvrdí, že koronavirus, který od počátku loňského roku paralyzuje celý svět, unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ve zprávě uveřejněné v pondělí uvádějí, že existuje dostatek důkazů o tom, že tamější vědci upravili virus tak, aby infikoval i lidi. K úniku koronaviru pak mělo dojít už na začátku září 2019, informuje agentura Reuters. Americké tajné služby o původu pandemie stále nemají jasno a považují domněnku, že koronavirus unikl z laboratoře za stejně pravděpodobnou, jako hypotézu přenosu nákazy ze zvířete na člověka.
Zprávu uveřejnil republikán Mike McCaul ze sněmovního zahraničního výboru. „Věříme, že je načase zcela odmítnout tvrzení, že koronavirus má původ na čínském tržišti. Převaha důkazů ukazuje, že virus unikl z wuchanské laboratoře, a že se tak stalo někdy před 12. zářím 2019,“ uvádí zpráva.
Dokument cituje mimo jiné také nové informace o bezpečnostních protokolech v laboratoři. Jedná se i o žádost o opravu zařízení na zpracování nebezpečného odpadu za jeden a půl milionu, která pochází z července 2019.
Demokratický prezident Joe Biden si od tajných služeb vyžádal již na konci května doplňující zprávu o začátku pandemie. Závěr by měl dostat do konce srpna. Na základě posledních zpravodajských zpráv vysocí představitelé americké administrativy považují domněnku, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, za stejně pravděpodobnou, jako hypotézu přenosu nákazy ze zvířete na člověka. Rozvědky dosud získaly příliš málo poznatků pro to, aby mohlo převážit jedno z tvrzení.
Podle CNN je mezi demokraty patrná změna postoje. Ještě před rokem domněnky, že koronavirus unikl nedopatřením z laboratoře ve Wu-chanu, veřejně bagatelizovali.
Většina vědců se domnívá, že koronavirus se vyvinul u netopýrů, ale jak se přenesl na člověka, zda to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, nebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné.
Americká administrativa skrze diplomatické kanály tlačí na Čínu, aby umožnila mezinárodní vyšetřovací komisi přístup ke všem údajům, kterými disponuje.