Starostům dochází trpělivost. O „majetkovém striptýzu“ rozhodne Senát

Novela zákona o střetu zájmů

Starostům dochází trpělivost. O „majetkovém striptýzu“ rozhodne SenátNOVÉ
Senát. Ilustrační foto Foto:

senat.cz

1
Domov

Karolína Vaverková

Kvůli zákonu o střetu zájmů hrozí, že na podzim nebude kandidovat řada komunálních politiků. Vadí jim, že musí na internetu zveřejňovat prohlášení o svém majetku, ke kterému má přístup každý. Zmírnění zákona už odsouhlasili poslanci, ještě větší zmírnění ale doporučili senátoři. Do majetkových přiznání by dle nich měli lidé nahlížet pouze na základě individuální žádosti. O dalším zmírnění zákona dnes rozhodne horní komora.

Koncem dubna sněmovna rozhodla o kompromisním zmírnění zákona. Údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků mají být neveřejné. U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, mají být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách. Sněmovna ale odmítla návrh na ještě silnější zmírnění od poslance Patrika Nachera (za ANO), podle něhož by nahlížení do majetkových přiznání některých obecních politiků umožnila individuální žádostí.

Nacherův návrh se vrací do hry senátním pozměňovacím návrhem k novele zákona. „Návrh, který ústavně právním výborem prošel, řeší, aby žadatel, který se chce tázat na majetek komunálního politika, prokázal svou totožnost. Výbor doporučil, aby se pozměňovací návrh vrátil do sněmovny a ta ho opravila tak, jak navrhuje ústavně právní výbor,“ uvedl pro deník Echo24 senátor a zpravodaj novely Jaroslav Větrovský (za ANO).

Horní komora dnes novelu projedná a nejspíše vrátí poslancům k přepracování. Hrozí ale, že se novela nestihne přijmout do říjnových komunálních voleb, a také to, že původní kompromisní zmírnění spadne pod stůl. Návrh podpořil kromě ústavně právního i výbor územní a správní. Kromě toho dal zelenou i návrhu, aby neplacení radní a zastupitelé obcí, měst a jejich částí a obvodů kromě Prahy mohli být zproštěni povinnosti podávat majetková oznámení.

Dále čtěte: Sněmovna omezuje majetkový striptýz zástupců samosprávy

‚Senát je starostům nakloněn‘

Proti „majetkovému striptýzu“ vystupují dlouhodobě Svaz obcí a měst a Sdružení místních samospráv. Podle předsedy Svazu obcí a měst Františka Lukla je Senát starostům nakloněn a novelu vrátí. „Senát byl a je starostům nakloněn. Možná právě proto, že jich tam řada sedí. Domnívám se proto, že novela bude vrácena,“ uvedl František Lukl pro deník Echo24.

Zároveň se ale Lukl obává, že novela nestihne nabýt účinnosti do 30. června. Tedy do dne, kdy budou politici opět podávat majetková přiznání, tentokrát už s hrozbou sankce za neodevzdání. „Pro mě je důležitější, a pro potenciální kandidáty říjnových komunálních voleb především, aby novela, byť v kompromisní podobě, nabyla účinnosti před 30. červnem. Jinak bude majetkový striptýz pokračovat. Je nutné dát signál, že toto se změní. Nejhorší varianta by byla, pokud by Senát s pozměňovacími návrhy novelu vrátil, ve sněmovně by návrh nezískal dostatečnou podporu a vše by spadlo pod stůl. Věřme, že zdravý rozum zvítězí,“ dodal František Lukl.

Komunálním politikům dlouhodobě vadí, že si jejich majetkové poměry může kdokoli kdykoli lustrovat. „Už jsme se setkali s tím, že si informace z centrálního registru dokonce někteří občané i promítali v hospodách,“ řekl v rozhovoru pro deník Echo24 už dříve starosta obce Dolní Čermná Petr Helekal. Rozhovor čtěte zde.

Přestřelka mezi europoslancem Polčákem a hejtmankou Vildumetzovou

Kvůli novele zákona o střetu zájmů se „pohádali“ europoslanec Stanislav Polčák (STAN) a poslankyně, hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO). Polčák Vildumetzovou kritizoval, že napomohla tomu, aby sněmovna neschválila návrh poslance Nachera na silnější zmírnění zákona. Vildumetzové položil deset otázek, včetně dotazu na důvody, proč návrh poslance Nachera nepodpořila. Jana Vildumetzová Polčákovi vyčetla, že šíří dezinformace a dělá politickou kampaň, na deset otázek Polčákovi neodpověděla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Protesty proti ‚majetkovému striptýzu‘? Stovky politiků neukázaly majetek

Protesty proti ‚majetkovému striptýzu‘? Stovky politiků neukázaly majetek