Schovávám se do svých rolí, říká herečka Borová oceněná Českým lvem

TÝDENÍK ECHO

Schovávám se do svých rolí, říká herečka Borová oceněná Českým lvem
Herečka Národního divadla Magdaléna Borová. Foto: Jan Zatorsky
2
Týdeník

Klára Čikarová

Patnáct let hraje velké role v Národním divadle, ale až letos si jí všimla i široká veřejnost, když získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon za hlavní roli ve filmu Krajina ve stínu. Magdaléna Borová nevyhledává popularitu, nerada ukazuje sebe samu a postavy, které hraje, používá jako štít pro svou introvertní povahu. Nyní si napsala na míru monodrama Do tmy podle románu Anny Bolavé.

Pro svou první autorskou inscenaci jste si vybrala text Anny Bolavé Do tmy, který vypráví o zvláštní samotářce, jejíž posedlostí je sběr a prodej bylin. Co vás na románu (Magnesie Litera za rok 2016 – pozn. red.) zaujalo natolik, že jste se jej rozhodla zpracovat pro divadlo?

Kniha ke mně přišla ve správnou chvíli a její hrdinka se mě dotkla tím, jak odlišná je. Skoro všechny čtenáře, s nimiž jsem se o knize bavila, něčím iritovala. Zároveň jsem pro ni ale měla pochopení. Zdálo se mi, že by stálo za to, dovědět se díky ní i něco sama o sobě. Myslím si, že Annu Bartákovou má v sobě tak trochu každý. Témata, která jsou v knize, jsem v tu dobu řešila také – dobrovolná samota a izolace, neschopnost vztahu k lidem, který si ona nahrazuje vztahem k bylinám. Ale i její vztahování se k vlastnímu tělu, které je velmi zvláštní.

Odnášíte si něco ze svých rolí i do soukromého života?

S touto rolí jsem propojena víc než s ostatními, protože je to moje osobní výpověď. Nedostala jsem ji napsanou, nabídnutou, ale sama jsem cítila, že tak to mám udělat. Pro spoustu lidí je Do tmy velmi depresivní kniha a někdo ji kvůli tomu třeba ani nedočetl. Pro mě ale nesměřuje ke smutku, postava prochází velkou životní proměnou. Nelákala mě na ní jen těžká témata jako samota nebo smrtelnost, ale líbil se mi i humor. Anna Bolavá je vtipná takovým zvláštním způsobem. Baví mě, jak její hrdinka dokáže hodnotit lidi kolem sebe, jízlivě, ironicky, trefně. Ne že bych takové vztahy k lidem chtěla mít i já. Herec musí vždy do role dávat něco ze sebe, ale zároveň se do ní může i schovat. Tak to většinou dělám já. Nerada ukazuju sebe sama.

Celý rozhovor Kláry Čikarové s Magdalénou Borovou si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku Echo. Ten si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.