1 Editorial

Systém stále žije

EDITORIAL

Témata: ,

Když se Andrej Babiš chopil moci, jako premiér nechal vyměnit policejního prezidenta. S ním odešlo od policie několik vysokých důstojníků. Vynutil si také rezignaci šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a na uvolněné místo dal nového člověka. Po čtyřech letech vyšetřování podezření ze spáchání trestného činu dotačního podvodu při budování Čapího hnízda přišel státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoroval, s neočekávaným sdělením, že mění právní názor.

Nic přesnějšího neuvedl, jen že celý spis předal svému nadřízenému, aby jeho myšlenkové pochody posoudil. Všeobecná interpretace je taková, že návladní Šaroch chce trestní stíhání zastavit. Nechce v tom ale lítat sám a přenáší odpovědnost na svého nadřízeného, šéfa Městského státního zastupitelství v Praze Martina Erazíma, který teď bude několik týdnů, nebo dokonce měsíců studovat spis v rozsahu 20 tisíc stránek. Takže to bude na dlouho.

Nejsledovanější případ posledních čtyř let se může ještě různě vyvíjet, jak popisují v komentářích Lenka Zlámalová a Petr Holub. Klíčové pro pochopení celého případu je ale zdůvodnění změny názoru návladního Jaroslava Šarocha – aby se vědělo, v čem a proč jinak nahlíží na kauzu, která je mimochodem dozorována Lenkou Bradáčovou z Vrchního státního zastupitelství v Praze; nadřízený úřad neshledal žádné pochybnosti, snad kromě výhrad k průtahům. Je docela možné, že Jaroslav Šaroch neunesl tlak. Zlomit se podařilo i jiné, kteří ani zdaleka nebyli tak dlouho v tak extrémních podmínkách jako on. Poslat před soud za podvod Andreje Babiše a jeho nejbližší rodinu trochu kuráže vyžaduje. Navíc Jaroslav Šaroch ani Martin Erazím nejsou poslední instancí. Případné zastavení trestního stíhání premiéra a jeho rodiny může zrušit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který je v úřadu nějakých deset let a může nařídit obnovení vyšetřování.

Právní stát ještě žije a nejvyšší, kteří se celou dobu profilovali jako nezávislí, mají šanci jej udržet při životě. V justici je pravidlem, že státní zástupce má při pochybnostech žalovat a teprve soud má při pochybnostech o vině obžalovaného osvobozovat.

Další texty Dalibora Balšínka najdete zde.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.