Skrytá kamera odhalila brutální zacházení s krocany mířícími na německá jatka. Zmiňuje se i Česko
TÝRÁNÍ ZVÍŘAT
Německé organizaci pro ochranu zvířat se podařilo pořídit záběry brutálního zacházení s krocany na farmě v Maďarsku v souvislosti s transporty zvířat na jatka do Německa. Na záběrech je vidět, jak pracovníci farmy zvířata bijí, kopou do nich a silou je rvou a házejí do vozů. Farmu přitom vlastní švýcarský koncern Bell Food Group. Ochránci zvířat zmiňují i chovy v Česku. Informují o tom německá i švýcarská média, například veřejnoprávní televize ZDF.
Video natočil přímo na místě jeden z aktivistů ze sdružení na ochranu zvířat SOKO Tierschutz. Krocani z maďarské farmy, kterou mezitím úřady dočasně zavřely, putovali do Bavorska, kde jsou ve městě Ampfing jatka společnost Süddeutsche Truthahn AG. Jejím koncovým vlastníkem je švýcarský koncern Bell Food Group, který zároveň vlastní i farmu v Maďarsku.
Sdružení na ochranu zvířat SOKO Tierschutz vzniklo roku 2013 a už rok poté se jejím aktivistům podařilo zdokumentovat špatné podmínky na jatkách Süddeutsche Truthahn AG v Bavorsku. Ty následně v roce 2016 odkoupil právě Bell Food Group. Podle sdružení se pouze ukazuje, že si společnost z tehdejšího skandálu nevzala žádné ponaučení.
„SOKO požaduje okamžité ukončení krutých transportů z Maďarska do Německa,“ uvedlo k odhalení na svém facebooku s tím, že se zvířata převážejí naprosto nesmyslně přes 500 kilometrů daleko ve vedrech, ve kterých trpí. Už do samotných transportů jsou opeřenci nakládání tak brutálně, že jsou často těžce poraněni, anebo dokonce umírají. Podle švýcarské SRF koncern na odhalení zareagoval ustavením náhodných a neohlášených kontrol na svých podnicích v Maďarsku.
Bavorská jatka Süddeutsche Truthahn AG patří mezi ty největší. Ačkoli se podnik rád prezentuje jako regionální, má ve skutečnosti rozsáhlou síť až sedmi stovek dodavatelů, z nichž většina pochází z jižního Německa a Rakouska. V současnosti se však mezi dodavatele řadí právě i Maďarsko a Česká republika. Na mapě SOKO jsou jako příklad nesmyslně dlouhých transportů moravské obce Prasklice, kde, jak připomíná ZDF, je produkce levnější.