Senát zbavil Salviniho imunity a může být souzen za uzavření přístavu migrantům
ilegální migrace
Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini může být souzen za únos kvůli tomu, že loni v létě nepovolil okamžité vylodění více než stovky migrantů v italském přístavu. Rozhodl o tom Senát, který je jednou ze dvou parlamentních komor. Podle agentury ANSA sice ještě oficiálně hlasování neskončilo, už je ale jasné, že senátora Salviniho byl zbaven imunity. V procesu hrozí šéfovi krajně pravicové strany Liga až 15 let vězení a až osmiletý zákaz politické činnosti.
"Jsem pyšný na to, co jsem udělal," řekl dnes Salvini novinářům před jednáním Senátu. "Naše ústava jasně říká, že ochrana vlasti je svatá povinnost italských občanů," dodal s tím, že věří v nestrannost justice.
Salvini po nástupu do úřadu ministra vnitra v červnu 2018 prosadil přísnou protiimigrační politiku, kterou mnozí Italové vítali, protože jejich země se tehdy potýkala s masovou migrační vlnou z Afriky. Uzavíráním přístavů si ale Salvini, který byl ministrem do loňského září, vysloužil kritiku, protože migranti prchající před násilím a bídou z Afriky museli trávit několik dní, někdy i týdnů na palubách lodí. Dřívější vylodění umožnil obvykle jen několika migrantům se zdravotními potížemi.
Salvini povolil vylodění všech z lodě až poté, co země EU slíbily, že migranty převezmou. Podobnou praxi aplikuje i Malta, která se takto stejně jako Salvini už skoro dva roky snaží přimět EU k systémovému řešení.
Dnešní rozhodnutí Senátu se týká kauzy, kterou má na starost soud v Katánii a v níž má být Salvini souzen kvůli případů z loňského července. Tehdy jako ministr vnitra nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.
Podle agentura AFP Salviniho advokáti chtějí jako argument použít i to, že uzavírání přístavů nebylo jen individuální rozhodnutí Salviniho, ale že se na něm podíleli i ostatní členové tehdejší vlády. Tu tvořila koalice Salviniho Ligy a Hnutí pěti hvězd (M5S), než se jejich spojení rozpadlo kvůli Salviniho snaze vyvolat předčasné volby. Šéf Ligy tak chtěl využít svých narůstajících volebních preferencí. Volby se ale nekonaly, protože M5S uzavřelo koalici s tehdy opoziční Demokratickou stranou (PD). Nová vláda už přístavy migrantům neuzavírá.
Salvini čelí obvinění kvůli nepovolení okamžitého vylodění migrantů ve více případech. Tento měsíc má senátní imunitní výbor hlasovat o zbavení imunity v případu lodi španělské nevládní organizace Open Arms, jíž Salvini dovolil vylodit stovku migrantů v Itálii loni v srpnu až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.
Loni v březnu odmítl senátní imunitní výbor nechat hlasovat o Salviniho imunitě kvůli případu ze srpna 2018. Tehdy povolil vylodění více než stovky migrantů z lodě pobřežní stráže Diciotti po pěti dnech, když je slíbila převzít italská katolická církev, Irsko a Albánie.
V italském systému dvou rovnocenných parlamentních komor o imunitě zákonodárců rozhoduje Senát.