Ukrajinský Tonda Blaník boduje. Komik ze seriálu je lídrem prezidentských voleb

volby na Ukrajině

Ukrajinský Tonda Blaník boduje. Komik ze seriálu je lídrem prezidentských volebNOVÉ
Svět

jhr Echo24

Rád by svou zemi viděl jako součást Evropské unie, tvrdí, že Rusko a Ukrajina jsou ve válce a je přesvědčen, že k ukončení konfliktu povedou jen přímá jednání mezi oběma aktéry. Také je to ale komik, který si v populárním ukrajinském seriálu zahrál postavu prezidenta, a nyní má nakročeno stát se hlavou státu i ve skutečnosti. Volodymyr Zelenskyj má totiž podle předvolebních průzkumů na ostatní kandidáty téměř 10procentní náskok.

Možná to tak nebude trvat dlouho a oblíbený herec bude řešit starosti ukrajinského prezidenta naostro. Novou hlavu státu si budou Ukrajinci totiž volit už 31. března. Z průzkumů vyplývá, že žádný z kandidátů zřejmě nezíská v prvním kole potřebných více než 50 procent hlasů. Vítěz hlasování tak bude znám až ve druhém kole, které se pravděpodobně bude konat 21. dubna.

A to by mělo dopadnou ve prospěch Zelenského. Ukrajinský komik by podle agentury Reuters mohl získat zhruba 25 procent hlasů. Druhé místo si s 16,6 procenta hlasů udržuje stávající prezident Petro Porošenko a v těsném závěsu je pak někdejší premiérka Julija Tymošenková. Tu by podle průzkumů volilo 16,2 procenta voličů.

Zelenskyj kandiduje za stranu jménem Sluha národa, stejný název přitom nese seriál, který po několik let bavil ukrajinské diváky. Ten je přirovnáván k populárnímu dramatu House of Cards z produkce Netflixu a favorit nadcházejících voleb v něm ztvárnil přímo roli ukrajinského prezidenta. V českých poměrech se nabízí srovnání s postavou lobbisty Tondy Blaníka ze seriálu Kancelář Blaník, který si také vyzkoušel prezidentské klání alespoň ve filmu Prezident Blaník.

Jednačtyřicetiletý herec, dabér, scénárista a televizní moderátor svou kandidaturu oznámil na Silvestra loňského roku. Tehdy se na televizním kanálu 1+1 objevilo zhruba třicetivteřinové video, při kterém Zelenskyj stojí na ulici a oznamuje překvapenému okolí, že se rozhodl kandidovat na prezidenta.

Komik podle ukrajinských médií láká mnohé Ukrajince jakožto nová politická tvář. Někteří však poukazují na to, že tomu úplně není. Zelenskyj má mít vazby na ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského, který spolufinancoval vojenské oddíly v bojích proti proruským separatistům.

Čtěte také: „Rusko nelegálně zadržuje ukrajinské námořníky.“ EU uvalí sankce na zodpovědné osoby

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.