1 Maturanti u voleb

Volby a maturanti. Politika je nezajímá, volit ale půjdou

, Nové

Témata: ,

O politiku se nezajímá více než polovina letošních maturantů, k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu ale přijít chtějí. Vyplývá to z dubnového průzkumu vzdělávací společnosti Tutor, který se uskutečnil mezi 548 maturanty všech typů škol z různých regionů České republiky. ČTK to sdělil mediální zástupce společnosti Tutor Jan Šimral.

Zájem o politiku má z letošních maturantů 39 procent studentů, 58 procent se o ni nezajímá a zbytek si není jistý. Zároveň ale platí, že 58 procent letos maturujících studentů se k volbám do Evropského parlamentu chystá přijít, 39 procent účast neplánuje a tři procenta nevědí.

Podle autorů průzkumu zájem o politiku i deklarovaná účast u voleb roste mezi maturanty z gymnázií. O politiku se v této skupině zajímá 46 procent maturantů a volit do Evropského parlamentu chce přijít 78 procent gymnazistů z maturitních ročníků.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května, jejich výsledky budou známy 26. května večer po uzavření volebních místností v celé Evropské unii. Češi rozhodují o 21 europoslancích, kandidátky jsou jednotné pro celou republiku. O hlasy se uchází 39 uskupení. Před pěti lety získaly ANO, ČSSD a TOP 09 se STAN po čtyřech europoslancích, KDU-ČSL a KSČM po třech europoslancích, ODS dva a Svobodní jednoho. Volební účast dosáhla 18,2 procenta oprávněných voličů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.