Zásadní problémy dneška očima studentů: neuznávání odlišných postojů

Studentská konference

Zásadní problémy dneška očima studentů: neuznávání odlišných postojůUvnitř fotogalerie 4
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Dvě stě středoškoláků z celého světa zasedalo v Praze na jednání „malé OSN“. Modelové konferenci OSN a studenty pořádané PORGMUN dominovalo téma Eliminace strachu: Konflikt a předsudky jako nezbytná součást dialogu. Závěrem konference, která se konala minulý týden, přijali studenti deklaraci, v níž identifikovali problémy dialogu mezi společenskými skupinami.

Za ty nejpalčivější označili automatické označování názorových oponentů za extremisty, nedostatečné naslouchání názorům druhých a neuznávání odlišných postojů. Podle studentů jde hlavně o problém jednotlivce a je potřeba, aby každý začal změnou sebe sama. Deklarací se zavázali přenést se přes své předsudky a angažovat se v konfliktech, které mohou být nepříjemné, ale přínosné.

„Problém konfliktu je, že jsme rozdělení na názorové kmeny a ty nejsou schopné spolu komunikovat. Je těžké dostat se do jiného kmene a vést v něm dialog,“ řekl deníku Echo24 generální tajemník letošního ročníku konference Šimon Olmer.

Rozhovor s generálním tajemníkem letošní konference čtěte ZDE.

Akci pořádali studenti pražských gymnázií Nový PORG a PORG Libeň. PORGMUN je jednou ze světových MUN (Model United Nations) konferencí, které simulují fungování Organizace spojených národů (OSN). „Naším cílem je naučit mladé lidi komunikovat, bez ohledu na jejich zaujetí či strach z konfliktu. Chceme být schopní řešit globální problémy a k tomu potřebuje člověk umět jasně definovat své názory, prosazovat je a diskutovat o nich tak, aby mu ostatní rozuměli,“ uvedl Šimon Olmer.

Každý delegát na konferenci reprezentoval určitou zemi v jednom z 11 výborů. Ve výborech pak projednávali konkrétní témata ze současného světa, od Boko Haram v Africké Unii a decentralizovaných měn v Právním výboru po teritoriální krizi v Arktickém moři v Politickém výboru, a navrhovali vlastní řešení. Spolu s diskuzemi se ve výborech konaly přednášky expertů, vystoupili například bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel nebo italský právník Charlie Lamento.

„Na konferenci se učíme, jak debatovat a nacházet shodu a zároveň si tím i rozšiřujeme povědomí o současných problémech. Umění hledat kompromis je v životě naprosto nepostradatelná vlastnosti,“ řekla studentka Lucie Čapková. „Pro mě summit představuje platformu, kde můžu sdílet svoje osobní názory a debatovat o nich s lidmi stejného věku, i když zastávají jiný názor. Můžeme si tím rozšířit vědomosti, zároveň akce přispívá k osobnostnímu rozvoji, člověk musí překonat strach a mluvit před lidmi,“ doplnil student Adam Bělohlávek.

Dále čtěte: Zasedání „malé OSN“ opět v Praze. Řešit se bude Boko Haram i krize v Arktickém moři

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články