1 na oběžné dráze

Američtí záškodníci na ISS prý neexistují. Šíření „fám a obvinění“ ničemu nepomůže, řekl Rogozin

NOVÉ

Témata: , , ,

Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin popřel, že by Roskosmos podezíral americké astronauty z vyvrtání otvoru ve vesmírné lodi připojené k ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), jak se nedávno objevilo v ruském tisku. „Tyto výmysly kategoricky popírám,“ zdůraznil podle serveru Newsru.com.

„Nikdy jsme Američany z toho neobviňovali. Všechna prohlášení a publikace na toto téma v médiích byly jen nevybíravé dezinterpretace,“ prohlásil Rogozin na tiskové konferenci, které se zúčastnil i jeho americký protějšek z agentury NASA.

Ruská strana byla podle něj hned po odhalení mikrotrhliny připravena okamžitě evakuovat posádku ISS, pokud by ji hrozilo skutečné nebezpečí. „Naštěstí to nebylo zapotřebí,“ konstatoval Rogozin.

V noci na 30. srpna z lodi Sojuz připojené k ISS unikal vzduch kvůli dvoumilimetrové mikrotrhlině. Otvor ruští kosmonauti následující den hermeticky uzavřeli záplatami a následně zkontrolovali, že k poklesu tlaku v orbitálním komplexu už nedochází.

Zprvu se odhadovalo, že plášť Sojuzu nejspíše poškodily meteority, později se hovořilo o výrobní vadě, než se v ruském tisku objevila verze, že otvor vyvrtali členové americké posádky. Kvůli onemocnění jednoho z nich chtěli prý záměrným poškozením Sojuzu vyvolat nutnost spěšného návratu na Zemi. Pokud by totiž posádka musela ISS opustit z důvodu nemoci, nikoli kvůli technické poruše, museli by Američané novou kosmickou loď zaplatit.

Spekulace o vině posádky rozvířil tehdy sám Rogozin, který prohlásil, že ruští vyšetřovatelé „věnují pozornost i verzi o záměrném poškození lodi ve vesmíru“. Později ale na twitteru uvedl, že „šíření fám a obvinění (vyšetřujícím) expertům nepomáhá a škodí přátelským vztahům na palubě ISS“.

Příčiny vzniku mikrotrhliny odborníci nadále zjišťují, uvedla agentura Interfax.


Čtěte dále: K ISS dorazila ruská vesmírná nákladní loď Progress, v patách jí je Cygnus

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.