Američtí záškodníci na ISS prý neexistují. Šíření „fám a obvinění“ ničemu nepomůže, řekl Rogozin

Američtí záškodníci na ISS prý neexistují. Šíření „fám a obvinění“ ničemu nepomůže, řekl RogozinNOVÉ
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) Foto:

FOTO: NASA

Svět

na oběžné dráze

Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin popřel, že by Roskosmos podezíral americké astronauty z vyvrtání otvoru ve vesmírné lodi připojené k ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), jak se nedávno objevilo v ruském tisku. „Tyto výmysly kategoricky popírám,“ zdůraznil podle serveru Newsru.com.

„Nikdy jsme Američany z toho neobviňovali. Všechna prohlášení a publikace na toto téma v médiích byly jen nevybíravé dezinterpretace,“ prohlásil Rogozin na tiskové konferenci, které se zúčastnil i jeho americký protějšek z agentury NASA.

Ruská strana byla podle něj hned po odhalení mikrotrhliny připravena okamžitě evakuovat posádku ISS, pokud by ji hrozilo skutečné nebezpečí. „Naštěstí to nebylo zapotřebí,“ konstatoval Rogozin.

V noci na 30. srpna z lodi Sojuz připojené k ISS unikal vzduch kvůli dvoumilimetrové mikrotrhlině. Otvor ruští kosmonauti následující den hermeticky uzavřeli záplatami a následně zkontrolovali, že k poklesu tlaku v orbitálním komplexu už nedochází.

Zprvu se odhadovalo, že plášť Sojuzu nejspíše poškodily meteority, později se hovořilo o výrobní vadě, než se v ruském tisku objevila verze, že otvor vyvrtali členové americké posádky. Kvůli onemocnění jednoho z nich chtěli prý záměrným poškozením Sojuzu vyvolat nutnost spěšného návratu na Zemi. Pokud by totiž posádka musela ISS opustit z důvodu nemoci, nikoli kvůli technické poruše, museli by Američané novou kosmickou loď zaplatit.

Spekulace o vině posádky rozvířil tehdy sám Rogozin, který prohlásil, že ruští vyšetřovatelé „věnují pozornost i verzi o záměrném poškození lodi ve vesmíru“. Později ale na twitteru uvedl, že „šíření fám a obvinění (vyšetřujícím) expertům nepomáhá a škodí přátelským vztahům na palubě ISS“.

Příčiny vzniku mikrotrhliny odborníci nadále zjišťují, uvedla agentura Interfax.


Čtěte dále: K ISS dorazila ruská vesmírná nákladní loď Progress, v patách jí je Cygnus

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články