Na Petříně byla poničena socha Jana Nerudy. Okolnosti prověřuje policie
PONIČENÍ SOCHY
Petřínská socha spisovatele a novináře Jana Nerudy byla během páteční noci povalena ze svého podstavce. Zda se jednalo o vandalismus, zatím policisté nechtějí sdělovat. Okolnosti pádu sochy nyní zjišťují.
Podle pražské policejní mluvčí Evy Kropáčové dostali policisté oznámení o tom, že socha nestojí na svém podstavci, před sedmou hodinou ráno. „Vyšetřujeme nyní okolnosti pádu a zda došlo k jejímu poškození,“ potvrdila v sobotu mluvčí pro Echo24.
V neděli pak dodala, že policie prochází kamerové záznamy z blízkého okolí. „Zjišťujeme, zdali k pádu sochy došlo opotřebením samotného materiálu, který tam tu sochu držel, nebo jestli na pádu má podíl nějaká osoba. Policie v souvislosti s vyšetřováním prověřuje také velké množství kamerových záznamů z okolí,“ řekla Kropáčová. Policie zároveň žádá kohokoli, kdo by mohl upřesnit okolnosti pádu sochy či přibližnou dobu incidentu, aby informoval policii.
Pražský literát, dramatik a novinář Neruda se narodil roku 1834. Později se stal vůdčí osobností literární skupiny májovců. Jeho bronzovou sochu nacházející se v Seminářské zahradě poblíž Dvořákovy Fontány vyhotovil v roce 1970 sochař Jan Simota.
V souvislosti s povalením sochy se nabízí i linka, že by mohlo jít o reakci na antisemitismus Janu Nerudy. Publicista psal v roce 1869 na pokračování antisemitské články, v nichž prohlašoval, že Židé nikdy nemohou být součástí českého národa.
V červnu došlo k posprejování sochy Winstona Churchilla na pražském Žižkově nápisem „Byl rasista. Black Lives Matter“. Později se k činu přihlásily neznámé autorky. Chtěly prý upozornit na politikovy prohřešky, jako bylo použití chemických zbraní během protestů v Iráku, britské detenční tábory v Keni, či hladomor v Bengálsku. Zároveň bylo jejich cílem otevřít debatu.