1 Babišova vláda

Babiš má nového ministra průmyslu

NOVÉ

Témata: ,

Dnes večer se Andrej Babiš sejde s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem. Ten po něm bude žádat seznam ministrů za ANO. Babiš ho dosud nikomu s výjimkou prezidenta Miloše Zemana neukázal.

Dokonce ani ministrům, jejichž jména na vládním seznamu figurují. Přes víkend pouze sdělil, že ministrem průmyslu nebude v rozporu s očekáváními František Koníček, který už tento post zastával v roce 2013 v Zemanově prezidentské vládě vedené současným guvernérem centrální banky Jiřím Rusnokem.

Post ministra průmyslu zpravidla nepatří mezi nejvýznamnější vládní křesla. Tentokrát to ale může být velmi vlivné a důležité místo. Babiš ani s ním spolupracující sociální demokraté se netají chutí vypsat výběrová řízení na nové jaderné bloky. Stavět by musela speciální státní firma, která by se vyčlenila z elektrárenské společnosti ČEZ. A moc nad ní by měl právě ministr průmyslu.

U Andreje Babiše nikdy nic není jisté. V této chvíli ale vážně zvažuje, že si jako ministra průmyslu vybere Jakuba Skavroně. Ten je už je několik let Babišovým neformálním rádcem pro energetiku. Babiš už ho instaloval do představenstva státní společnosti ČEPS, spravující přenosovou soustavu, a do dozorčí rady České exportní banky. Skavroň v minulosti pracoval jako šéf fúzí a akvizic pro Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského. Odtud ho neprovází příliš dobrá pověst.

Babiš až do pondělního večera neinformoval ani nikoho ze svých tří adeptů na ministra spravedlnosti, že funkci získá zrovna on. Premiér se podle dostupných informací rozhoduje mezi svojí velmi loajální poslankyní Taťánou Malou, někdejším poslancem sociální demokracie, dnes náměstkem ministra spravedlnosti Jeronýmem Tejcem a odborným náměstkem ministra vnitra Petrem Mlsnou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

  


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.