Nasprejované hákové kříže na 14 budovách. Na zdech byly i názvy polských fotbalových klubů
Hákové kříže na Pardubicku
V Ústí nad Orlicí v noci na středu někdo sprejem nastříkal na budovy nápisy s nacistickými nebo radikálními motivy. Na Roškotově divadle, které je národní kulturní památkou, je hákový kříž. Případem se zabývá policie, řekl ČTK starosta Petr Hájek (Oušťáci). Policie zatím eviduje 14 sprejováním poškozených objektů. Škoda je přes 100 000 korun, řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.
„Je to pro nás neobvyklá událost. Nikdy jsem se touto problematikou nemuseli zabývat a šetřit ji. Pokud se tady někdy objevil nápis, bylo to nahodilé, spíš klukovina. Nikdy ne masivnější akce jako teď,“ řekl Hájek. „Musíme se popasovat s odstraněním nápisu. Budeme to konzultovat s památkáři,“ dodal.
Zpravodaj ČTK se na místě přesvědčil, že hákový kříž někdo nastříkal na čelní fasádu divadla, na zadní části je budovy nápis, patrně nějakého fotbalového klubu. Kamera u divadla je utržená.
Další nápisy jsou podle starosty na soukromých budovách v ulicích Jilemnického, J. Nygrína a V Lukách. Fotoreportér zaznamenal, že na budovy vandal nasprejoval dva blesky, symbol nacistických jednotek SS, nebo nápis A.C.A.B., což znamená All Cops Are Bastards, Všichni policajti jsou bastardi. Výraz používá radikální levice i pravice i fotbaloví chuligáni. Na jednom domě byl například nastříkaný název polského fotbalového klubu Arka Gdynia.
Vandal či vandalové posprejovali bytové domy, plot, provozovnu autoservisu i plechový přístřešek. Škoda může být podle Janovské i vyšší, protože je divadlo památkově chráněné. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin poškození cizí věci.
„Na objektech byly nasprejovány hákové kříže nebo například názvy fotbalových klubů Polska. Policisté posprejované objekty dokumentují, vyslýchají jejich majitele, vytěžují kamerové systémy a současně pátrají po pachateli,“ uvedla Janovská.
Mezi politiky, kteří událost odsoudili, je pardubický hejtman. „Viník možná vůbec neví nebo možná nechce vědět, co se dělo v Evropě v období 2. světové války. Hnusí se mi různé snahy o popírání holocaustu a činnost extremistů. Doufám, že se tento smutný případ prošetří,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku.
Divadlo z roku 1936 je od roku 2017 národní kulturní památkou. Složili se na něj občané, podnikatelé a spolky. Budovu navrhl významný český architekt Kamil Roškot. Divadlo patří mezi výrazné funkcionalistické budovy první poloviny 20. století. Od roku 1993 nese jméno svého projektanta.