1 Nejsou kandidáti, nejsou volby

Nikdo nechce být starostou. Volby nebudou, obce převezme přidělený správce

NOVÉ

Témata: , , ,

V České republice je šestnáct obcí, kde se v říjnovém termínu žádné volby neuskuteční. Není v nich totiž přihlášen dostatečný počet kandidátů, aby mohlo být vytvořeno zastupitelstvo. V některých obcích dokonce není k volbám přihlášený žádný kandidát, a obce tak zůstanou bez starosty i zastupitelů. Správu obce v den voleb převezme správce přidělený z ministerstva vnitra.

Problém s nedostatkem kandidátů do zastupitelstva pro nadcházející komunální volby má hned 16 obcí. Podle analýzy serveru iRozhlas.cz v devíti z nich dokonce nekandiduje vůbec nikdo. Jsou mezi nimi přitom i obce s více než tisícovkou obyvatel.

Jednou z nich je jihomoravský Lipovec. Ten má v současné době podle Českého statistického úřadu zhruba 1100 obyvatel. Tamním starostou je od roku 2012 František Kopřiva, který zde vedl kandidátku ČSSD, když nahradil lidovce Tomáše Zouhara. Kopřiva funkci starosty navíc zastával ještě v letech 1986 až 2010, kdy jej nahradil právě Zouhar. Starostou však kvůli věku a zdravotnímu stavu znovu být nechce.

Kandidátní listinu zde na poslední chvíli sice podala KDU-ČSL, ale mezi jejími členy se nenašel nikdo, kdo by chtěl funkci starosty vykonávat. „Odhlásili jsme se z toho důvodu, že nikdo nebyl ochotný dělat lídra a kandidovat na starostu,“ řekl deníku Echo24 dosavadní lidovecký zastupitel Josef Strejček. 

Místo starosty správce z ministerstva

V případě Lipovce a dalších měst pak dochází k tomu, že správa obce připadne na starost ministerstvu vnitra. To do obcí bez starosty jmenuje správce obce rekrutovaného z řad zaměstnanců státu, který má však výrazně omezené pravomoci. „Správce obce schvaluje rozpočet obce a závěrečný účet obce a hospodaří podle schváleného rozpočtu. V oblasti majetkoprávní například pouze spravuje majetek obce, ale nemůže s ním zásadním způsobem disponovat, nemůže sjednávat smlouvy zavazující obec, rozhodovat o akcích, které směřují k dalšímu rozvoji obce,“ sdělila pro Echo24 tisková mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Správce se v den voleb, tedy 5. října, ujme úřadu. Tímto zároveň i zaniknou mandáty stávajícím členům zastupitelstva obce, včetně starosty. Tato situace nastane právě i v Lipovci. „Už máme správce ministerstva vnitra a od 5. října bude obec řídit. On zajišťuje pouze provoz. Nemůže dělat žádnou investiční akci, v podstatě je to jen údržba obce,“ řekl deníku Echo24 dosluhující starosta František Kopřiva.

Nejpozději do 8. listopadu pak budou muset být v Lipovci a dalších městech bez zastupitele vyhlášeny dodatečné volby. Ty by se pak měly konat až v lednu 2019.

Ministerstvo vnitra v posledních letech hned několikrát muselo jmenovat správce obce hned několikrát. V roce 2014 tomu bylo hned ve 14 obcích, o rok později pak pouze ve dvou. Předloni pak byl jmenován správce v 7 obcích a loňský rok pouze jeden, konkrétně v obci Vinaře v okrese Kutná Hora.

„Nedosahuje-li souhrnný počet kandidátů uvedených na všech registrovaných kandidátních listinách nadpoloviční většiny počtu členů zastupitelstva obce, který má být volen, popřípadě je menší než 5, volby se v této obci nekonají.“ Takto hovoří ustanovení § 23 odst. 8 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vyšší platy, důchody a minimální mzda. Vládní nebezpečné předvolební dárky

Co řeší ČSSD v komunálních volbách: kratší pracovní dobu a Havířov bez migrantů


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.