Poslední zhasne. Blatného úřad opouští po šéfovi očkování další náměstek
PERSONÁLNÍ ZMĚNY NA MINISTERSTVU
Ministerstvo zdravotnictví se pere s množstvím personálních změn, přestože patří mezi klíčové resorty pro zvládnutí pandemie covidu-19. V úterý oznámil svůj odchod náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo kvůli neshodám s ministrem Janem Blatným (za ANO), v pondělí se zase ze zdravotních důvodů vzdal funkce národní koordinátor očkování Zdeněk Blahuta. „Je to marné, je to marné, je to marné,“ okomentoval situaci v rezortu. V prosinci rezignoval i národní koordinátor testování Marián Hajdúch s tím, že „nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí“.
Celkem se na ministerstvu zdravotnictví protočili od začátku pandemie koronaviru tři různí ministři a odešli čtyři náměstci. Dále resort opustilo několik odborníků, kteří byli delegováni na různé role v rámci brždění šíření covidu-19. Nejnověji končí na ministerstvu náměstek pro zdravotní péči Aleksio Šedo, bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy do úřadu nastoupil v září. „Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče,“ uvedl k tomu ministr Jan Blatný. Šedovu agendu převzal nynější politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý.
„Na rozdíl od předchozích ministrů jsem s docentem Blatným měl, ne vlastní vinou, možnost kromě velkých porad osobně hovořit cirka 15 minut, což pro autentickou spolupráci ministra s náměstkem nestačí. A to ani v komunikaci s lidmi uvažujícími ano=ano, ne=ne, nevím=nevím a nepodepsal jsem=nepodepsal jsem,“ uvedl podle serveru k důvodům svého konce na ministerstvu Šedo. Blatný novinářům ve sněmovně večer řekl, že si Šeda váží jako odborníka, akademika i jako slušného a zodpovědného člověka.
„Měli jsme trošku jinou představu o fungování sekce, kterou on řídil, tak jsme se takto dohodli. Rozhodně to není žádná zásadní kritika,“ poznamenal ministr. Ke kritice komunikace uvedl, že je v úřadu často do pozdních hodin, tudíž je k dispozici všem, když je potřeba. „Je pravda, že v současné hektické době je všechno urychlené, ale to si myslím, že je věc, která se týká všech nás na ministerstvu, nikoli specificky pana profesora,“ dodal Blatný. Černého pověřil neodkladnými věcmi, například jednáním s Ústředním krizovým štábem, na místo náměstka resort vypíše výběrové řízení.
Změny na pozicích hlavní hygieničky, ministra a klíčových koordinátorů
První personální rošády na výrazných postech začaly 12. března 2020, tedy na začátku jarní pandemie – vláda odvolala tehdejší hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. „Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ řekl k tomu premiér Andrej Babiš (ANO). Řízením úřadu byla místo Gottvaldové pověřena tehdejší ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová, kterou vláda do funkce definitivně jmenovala v červnu.
Na konci května skončil ve funkci náměstka tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) epidemiolog Roman Prymula. V tomto období se také stal výraznou tváří boje s koronavirem. Jedním z důvodů pro odchod bylo to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti řekl, že MZ zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což Vojtěch odmítl. Od června působil Prymula jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, od 21. září byl pak ministrem zdravotnictví.
Na této pozici ale vydržel jen do 29. října 2020. Jako ministr skončil poté, co se v médiích objevily fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci (které musely být kvůli koronaviru uzavřené) a usedá do auta bez roušky. Prymula k tomu řekl, že věc považuje jen za politickou chybu, opatření pro boj s epidemií podle svých slov neporušil. Novým ministrem zdravotnictví se stal dětský hematolog Jan Blatný, který resortu šéfuje dodnes. Prymula působí jako poradce premiéra Andreje Babiše.
V létě, konkrétně 24. srpna 2020, skončil epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Dodal, že nemá zapotřebí čelit podpásovým útokům. Maďar odešel krátce po zmatcích kolem zavádění zpřísněných opatření plánovaných od začátku září. Ministr Vojtěch nejprve oznámil přísnější opatření, mimo jiné povinné nošení roušek na mnoha místech, o den později ale přišel s mírnější verzí. Premiér Babiš k tomu tehdy řekl, že vláda vnímá reakce lidí a nechce dopady do ekonomiky a veřejného života.
O měsíc později, kdy odstartovala podzimní vlna šíření koronaviru, nakonec skončil ve své funkci i sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Prohlásil, že odchodem chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru v době, kdy se situace v České republice výrazně zhoršila. Vojtěchovým nástupcem v čele ministerstva zdravotnictví se stal zmíněný Roman Prymula.
Prof. Seda znam mnoho let jako kultivovaneho, vzdelaneho a pracoviteho odbornika i schopneho manazera. Zaslouzi si podekovani za odvedenou praci a zejmena odvahu odejit, kterou projevil nesouhlas s denim na MZ. Za mne osobne i obdiv, ze to vydrzel dost dlouho, vim o cem mluvim…
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) January 26, 2021
Hned na začátku prosince loňského roku nečekaně rezignoval národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. Odůvodnil to mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu. V polovině ledna 2021 odstoupil ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský kvůli tomu, že se v jeho ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní, přestože nespadali do rizikových skupin.
Toto pondělí přišla další překvapivá zpráva: kvůli zdravotním důvodům se vzdal funkce národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta. „Neřeknu vám o tom nic, jsem ale strašně rád, že je to za mnou. Z venku neodhadnete, jak to bude fungovat. Volali mi a chtěli pomoc, ale je to marné, je to marné, je to marné. Ještě, že opravdu zdravotní obtíže mám, takže to je opravdu vše, co k tomu můžu říct,“ řekl Blahuta serveru iRozhlas.cz, který z funkce odchází po necelých dvou měsících. Nahradí ho Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu zdravotnictví působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.
Po odchodu ministra Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubl. Blatný se na odchodu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová.