1 Přiznání korupce

Saudský princ přiznal korupci, za propuštění dal miliardu dolarů

, NOVÉ

Témata: ,

Saúdský princ Mutab bin Abdalláh, přímý člen královské rodiny, který byl na počátku měsíce zadržen kvůli podezření z korupce, byl na základě „přijatelné dohody o narovnání“ propuštěn. Zaplatil saúdskoarabským orgánům více než miliardu dolarů (21,5 miliard Kč). Korupci přiznal, uvedla ve středu agentura Reuters.

„Výše narovnání nebyla zveřejněna, ale předpokládá se, že to bylo více než suma odpovídají miliardě dolarů,“ uvedl státní úředník zapojený do protikorupčního tažení. Princ byl propuštěn po dosažení „přijatelné dohody o narovnání“, uvedl zdroj. „Dohoda samo sebou zahrnovala přiznání korupce ve známých případech,“ dodal.

Podle zdroje princ čelil obviněním ze zpronevěry, zaměstnávání neexistujících osob a zadávání pochybných zakázek vlastním firmám. Zakázky se údajně týkaly neprůstřelných vest a vysílaček.

Princ Mutab je první z vysoce postavených činitelů, který byl v rámci protikorupční čistky propuštěn. Začátkem měsíce saúdskoarabské úřady v souvislosti s korupcí zadržely více než 200 osob, včetně 11 princů, a odhadují, že království v posledních desetiletích kvůli korupci přišlo o asi 100 miliard dolarů.

Princ Mutab od roku 2010 vedl Národní gardu, síly o 260 000 mužích schopné konkurovat armádě. Byl považován za jednoho z možných budoucích kandidátů na trůn a soupeře korunního prince Muhammada bin Salmána.

Obdobnou dohodu uzavřely nejméně další tři osoby. Prokuratura také rozhodla, že pět ze zadržených stane brzy před soudem, uvedl zdroj bez udání konkrétním jmen.

Osud jednoho z nejznámějších princů Valída bin Talála, který byl v rámci protikorupční čistky zadržen, zatím není jasný. Podle nejmenovaných zdrojů je stále zadržován v hotelu Ritz-Carlton spolu s dalšími princi, domáhá se právníka a odmítá s úřady uzavřít dohodu. Jeho právníka ani rodinu nebylo možné kontaktovat. Princ Valíd, který předsedá investiční firmě Kingdom Holding a je jedním z nejznámějších obchodníků v zemi, je bratrancem korunního prince.

Dohody s obviněnými podle Reuters mohou přispět k rychlému řešení situace a omezí vliv, který má čistka na saúdskoarabskou ekonomiku, a to zejména na firmy patřící obviněným.

Hromadné zatykače uvítala značná část saúdskoarabské společnosti, která je frustrovaná korupcí. Řada analytiků nicméně upozorňuje, že čistky mohou souviset se snahou korunního prince Muhammada bin Salmána o upevnění moci.

Muhammad bin Salmán se stal následníkem trůnu v červnu, kdy v roli korunního prince vystřídal svého staršího bratrance Muhammada bin Nájifa Saúda, což někteří politologové označili za palácový převrat. Pětašedesátiletý princ Mutab, který je synem zesnulého krále Abdálláha, tak podle Reuters pro korunního prince představoval poslední překážku v následnictví. V září saúdskoarabské úřady zatkly řadu duchovních a intelektuálů, kteří vládu kritizovali.

Čtěte také: Saúdský princ nazval Chameneího Hitlerem Blízkého východu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.