Facebook na několik hodin zrušil populární stránku „Opráski sčeskí historje“

Facebook na několik hodin zrušil populární stránku „Opráski sčeskí historje“AKTUALIZOVÁNO
Domov

Chvilkové zrušení Oprásků

jhr Echo24

Nejprve ji Facebook tři dny blokoval a nakonec na několik hodin i smazal – stránku s parodickými komiksy Opráski sčeskí historje, která má více než 100 tisíc sledujících. Důvodem bylo zřejmě nahlášení několika údajně závadných příspěvků. V pátek odpoledně byl už ale její profil opět dostupný. „Jzme spjět!“ komentovali to autoři svým osobitým způsobem. 

Původní oznámení o zákazu facebookové stránky se objevilo na twitterovém účtu Oprásků.  Parodický účet to oznámil svébytnou formou – opět češtinou, která má ke spisovné daleko a vychází z fonetiky a různých přesmyček.

„Dnezka Faceblok srušil stránku Oprásků. Kikoťi.,“ zní doslova v oznámení o zákazu. Stránka Opráski sčeskí historje zmizela z Facebooku po více než šesti letech. Podle serveru iDnes přišlo autorovi stránky upozornění, že jeho obsah je závadný a vyjadřuje se nenávistně, což je proti zásadám komunity Facebooku. Sám autor serveru iDnes uvedl, že má na celou situaci jasný názor. „Stránku určitě lidé nahlašují. Od roku 2012 je to vůbec poprvé, co se něco takového stalo,“ popsal kreslíř Jaz.

Opráski sčeskí historje je český původně internetový komiks, který pomocí jednoduchých ilustrací a pokřiveného pravopisu komentuje českou historii. Autor komiksu, který sám sebe stylizuje do hlavní postavy – Zikmunda, vystupuje na veřejnosti jen pod přezdívkou Jaz.

Podle twitterového účtu Oprásků stojí za zákazem facebookové stránky nekorektní obrázky s prezidentem válečného Slovenského štátu Jozefem Tisem.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články