Trump varoval Ankaru. V případě prohřešků „totálně zničí a vyhladí“ tureckou ekonomiku
konflikt v SÝRIi
Americký prezident pohrozil, že „totálně zničí a vyhladí“ tureckou ekonomiku, jestliže Ankara podnikne v reakci na stahování amerických vojáků ze Sýrie cokoli, co bude Donald Trump považovat za překročení určité hranice. Trump to napsal na twitteru. Francie vyzvala Turecko, aby na severu Sýrie nepodnikalo žádné jednostranné kroky, které mohou bránit pokračujícímu boji proti teroristům z organizace Islámský stát (IS).
Bílý dům v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že se stále snaží Turecko od operace v Sýrii odradit. Pentagon uvedl, že kroky Ankary neschvaluje a nepodporuje.
„Jak jsem se už dříve jasně vyjádřil a teď to jen zopakuji, pokud Turecko udělá něco, co já, se svou velkou a nepřekonatelnou moudrostí, budu považovat za nepřípustné, pak totálně zničím a vyhladím tureckou ekonomiku,“ napsal Trump na twitteru. Na adresu Turecka pak dodal: „Musí se, spolu s Evropou a dalšími, postarat o bojovníky ISIS (Islámského státu) a jejich rodiny. Spojené státy toho udělaly mnohem víc, než kdo čekal, včetně toho, že se jim podařilo stoprocentně dobýt chalífát ISIS. Nyní je načase, aby i ostatní v regionu, někteří velmi bohatí, začali chránit své vlastní území. USA JSOU SKVĚLÉ!“
As I have stated strongly before, and just to reiterate, if Turkey does anything that I, in my great and unmatched wisdom, consider to be off limits, I will totally destroy and obliterate the Economy of Turkey (I’ve done before!). They must, with Europe and others, watch over…
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 7, 2019
Jak uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman, ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu generál Mark Milley již svým tureckým protějškům sdělili, že jednostranná vojenská operace v kurdské části Sýrie je pro Turecko riziková. Hoffman dodal, že Pentagon spolupracuje se svými spojenci a koaličními partnery a snaží se Ankaře zdůraznit, že by její akce mohla mít „destabilizující účinky“ pro Turecko i celý region.
Francie vyzvala Turecko, aby svými kroky nebránilo boji proti IS
Jak uvedla francouzská diplomacie, operace může ohrozit stabilitu v regionu a nepomůže návratu uprchlíků do oblasti, což Ankara slibovala. Francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení také uvedlo, že radikálové zadržení na severovýchodě Sýrie, včetně cizinců, by měli být souzeni tam, kde zločiny páchali. Evropské země dosud odmítaly výzvy Spojených států, aby si zadržené zahraniční islamisty převzaly a soudily u sebe doma.
Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové bude Paříž pozorně sledovat jak případnou tureckou operaci, tak i stahování amerických vojáků ze Sýrie, které oznámily Spojené státy. „Musíme být velmi ostražití, protože takový krok, který je v rozporu s cíli koalice (bojující proti Islámskému státu), může Islámský stát ještě posílit, místo aby ho oslabil a zničil,“ řekla novinářům Parlyová.
K dění v oblasti se vyjádřil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož Moskva rozumí potřebě Ankary zajistit bezpečnost země, ale „zároveň je potřeba respektovat územní a politickou celistvost Sýrie“.
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval všechny strany v severovýchodní Sýrie, aby zachovaly maximální zdrženlivost. „Generální tajemník rovněž zdůraznil, že za jakýchkoli okolností musí být ochráněni civilisté a civilní infrastruktura a že musí být zajištěn trvalý, ničím nenarušený a bezpečný humanitární přístup k civilistům v nouzi,“ dodal Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.
Evropská unie varovala, že hrozící turecká ofenziva proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie by mohla ublížit civilistům a způsobit „obrovské vysídlení“ obyvatel. Podle mluvčí unijní diplomacie Majy Kocijančičové by turecká operace mohla rovněž podkopat nynější politické úsilí o urovnání konfliktu v zemi.
Americký prezident už dříve rozhodnutí Washingtonu o stažení vojáků ze Sýrie zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které střeží na severu Sýrie Kurdové.
Turecký představitel, jehož citovala agentura Reuters, počítá s tím, že turecká vojenská operace začne až po stažení všech Američanů, což podle tohoto zdroje může trvat i týden. Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k zahájení operace řekl, že „to může být kdykoli a bez varování“.
Trumpovo rozhodnutí o stažení vojáků ze severu Sýrie kritizovali i jeho nejbližší spojenci v Kongresu. Například republikánský senátor Lindsey Graham tento krok označil za „katastrofu“. Kurdové zase Spojené státy obvinili z toho, že se obracejí ke spojencům zády a ohrožují tak úspěchy, kterých se za poslední roky podařilo v boji s Islámským státem dosáhnout.