1 Pirátská žaloba

Piráti zažalovali Evropskou komisi kvůli Babišovi. Ten je nazval diletanty a neomarxisty

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Piráti se rozhodli zažalovat Evropskou komisi z důvodu její nečinnosti v rozhodování o údajném střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro holding Agrofert. Komise podle nich odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení k premiérově střetu zájmů i poté, co na ně strana upozornila svou výzvou. O podezření mělo být podle Pirátů rozhodnuto již v lednu. Premiér reagoval nezvykle tvrdě – zkritizoval je za údajně nezvládnuté vedení Prahy a nazval je diletanty nebo neomarxisty. 

„Jedná se o naprosto neakceptovatelný přístup Evropské komise, která za normálních okolností termíny dodržuje. Přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,“ uvedl k rozhodnutí strany její předseda Ivan Bartoš. Komise prý navíc v rozporu s lisabonskou smlouvou o pravidlech fungování EU dosud neodpověděla na výzvu Pirátů z počátku letošního března, ačkoli tak měla učinit do dvou měsíců. Toto porušení pravidel jim měl potvrdit nejmenovaný „zástupce Evropské komise z DG Budget“, tedy z ředitelství Evropské komise pro rozpočet.

Podle pirátského senátora Lukáše Wagenknechta jedná komise protiprávně. „Ze strany bruselských úředníků neproběhlo standardní rozhodnutí o zastavení plateb koncernu Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond současně tvrdí, že není důvod tyto dotace nevyplácet a dál trvá na tom, že evropská pravidla ke střetu zájmů jsou dodržována, aniž by tento postoj zastával alespoň jeden nezávislý expert. Takovýto laxní přístup může svědčit o možné politizaci na úkor evropského práva a je zcela neakceptovatelný,” uvedl. 

Diletanti, neomarxisti, ohradil se Babiš

Premiér reagoval překvapivě příkře. Za iniciativou vidí politickou kampaň proti jeho sobě. Jsme týden před evropskými volbami, takže všechny tyhle aktivity Pirátů proti mně jsou klasickou předvolební kampaní, jak se zviditelnit na Babišovi a nahnat na něm body,“ zhodnotil Andrej Babiš pro server Novinky.cz pirátskou žalobu.

Předseda vlády pak přitvrdil. Piráty označil za novodobé marxisty bez programu, kteří jen udávají Českou republiku a premiéra do Bruselu a dělají ostudu. Podle Babiše nejsou schopni přijít s ničím novým, jen boří a přichází s nesmyslnými nápady. „Jejich působení můžeme ostatně posoudit v Praze, kde už tři čtvrtě roku vládnou. Doprava je v katastrofálním stavu, více méně nefunguje, stavby stojí a k tomu se paktují s protřelou firmou na billboardy, které zajišťují kšefty. Prostě parta úplných diletantů,“ uzavřel premiér.

Žádné dotace pro Agrofert, žádali poslanci

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.

Evropský parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Čtěte také: Komise má mít výsledky auditu k dotacím pro Agrofert. Piráti volají po zveřejnění

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.