1 Útok na košer podnik

Útok na košer podnik v Chemnitzu odsoudili ministr vnitra i šéf židovské rady

NOVÉ

Témata: ,

Saský ministr vnitra i šéf německé Ústřední rady Židů ostře odsoudili srpnový útok na košer restauraci ve městě Chemnitz, která se odehrála během jedné z mnoha demonstrací proti přistěhovalcům. Informovaly o tom v neděli agentury DPA a AP. Demonstrace proti migrantům a akce, které se vymezují proti rasismu a pravicovým radikálům, se v Chemnitzu konají od konce srpna, kdy byl ve městě zavražděn mladý Němec. Z činu je podezřelá trojice přistěhovalců.

Informace o útoku na košer restauraci Schalom, který se odehrál 27. srpna, se na veřejnost dostaly teprve tento týden. Majitel restaurace Uwe Dziuballa popsal, že na jeho podnik zaútočila skupina asi desíti maskovaných lidí, kteří vykřikovali antisemitské urážky jako „Vypadni z Německa, ty židovská svině“ a házeli na podnik kameny, láhve i kus ocelové tyče. Majitel byl lehce zraněn.

Podle saského ministra vnitra Rolanda Wöllera šlo o „zbabělý a odpudivý útok“ a lidé by měli vnímat takové násilí vůči Židům s velkým znepokojením. „Vyzýváme všechny, aby se tomuto antisemitského konání postavili už v zárodku,“ řekl ministr po sobotním setkání s majitelem restaurace.

Šéf Ústřední rady Židů Josef Schuster zase dnes zdůraznil, že po útoku na židovskou restauraci je nutné „věci nazvat pravým jménem“. Podle něj události z posledních týdnů ukázaly, jak hluboce je v postiženém regionu zakořeněný problém s pravicovým extremismem. „Pokusy o usmíření a neschopnost distancovat se od krajně pravicových populistů hraje těmto silám do karet,“ citovala Schustera agentura AP.

Čtěte také: Policie zatkla dva Afghánce: jsou podezřelí kvůli smrti Němce v Köthenu

Německo otevřené světu